Pierwsze nowe autobusy dotarły już do przemyskiego MZK

5 października 2018

Miasto Przemyśl odebrało wczoraj dwa nowe autobusy. Kolejne dotrą do przemyskiego MZK w najbliższych tygodniach.

Autobusy SANCITY 12LF zostały zakupione w połowie listopada 2017 roku. Wszystkie posiadają niskie podłogi, co pozwala na bezproblemowe wjechanie do nich pasażerów poruszających się na wózku inwalidzkim. Dla nich również przewidziano specjalne, wygodne miejsce w autobusie. Z myślą o pasażerach niedowidzących oraz niewidomych, w newralgicznych miejscach pojazdu są umieszczone specjalne piktogramy. Udogodnieniem jest też system informacji pasażerskiej w postaci zapowiedzi głosowych.

Nowe autobusy zmieszczą nawet 95 pasażerów. Są one wyposażone w klimatyzację co powinno poprawić komfort podróży w szczególności w okresie letnim i zimowym. Ponadto wyposażenie autobusów służyć będzie poprawie bezpieczeństwa pasażerów, gdyż w każdym pojeździe jest zamontowany system monitoringu wizyjnego. Pasażerowie przemieszczający się po naszym mieście nowymi autobusami będą mogli podładować swojego smartphona dzięki zainstalowanym 4 ładowarkom.

Gmina Miejska Przemyśl zakupiła 13 nowych autobusów z silnikami wysokoprężnymi oraz 2 nowych autobusów z silnikami zasilanymi gazem CNG.Poza zakupem autobusów, dokonano również zakupu wyposażenia do tych pojazdów, a także do 25 pozostających już w taborze MZK Sp. z o.o. w Przemyślu.

Zakup autobusów miejskich klasy maxi realizowany jest w ramach zadania „Rozbudowa i integracja systemu komunikacji publicznej na terenie MOF Przemyśl”, które to zadanie jest dofinansowywane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej nr V „Infrastruktura komunikacyjna” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Fot. Agata Czereba/UM