Otworzono nową siedzibę przemyskiej Biblioteki Publicznej

6 października 2014

Otworzono nową siedzibę przemyskiej Biblioteki Publicznej. Jej remont wyniósł 10 mln zł.

W miniony piątek, nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby Biblioteki Publicznej w Przemyślu. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście, wśród których znaleźli się parlamentarzyści, prezydent Przemyśla Robert Choma. Wszystkich przybyłych powitał dyrektor biblioteki Paweł Kozioł, a poświęcenia nowego budynku dokonał bp Adam Szal.

Bibliotekę przeniesiono z budynku synagogi do nowego lokum po Klubie Garnizonowym. Łącznie przetransportowano 153 tys. woluminów i 10 tys. czasopism.Remont nowej siedziby liczącej 3, 5 tys. metrów kwadratowych wyniósł 10 mln zł, z czego 6,5 mln, to dofinansowanie z RPO, milion z Ministerstwa Kultury, resztę kosztów pokryło miasto.

Biblioteka obejmuje czytelnię dla dorosłych, wypożyczalnię, specjalnie przystosowaną salę dla dzieci. Możliwe jest korzystanie z nowych technologii, takich jak e-booki i audiobooki. W przyszłości ma powstać również sala multimedialna. Aby zachęcić najmłodszych do sięgania po książki pracownicy czytają im bajki, a także przygotowane są dla nich bajki do ogladania.

W nowej siedzibie Biblioteki Publicznej na chwilę obecną nie ma regałów przesuwnych, gdyż zabrakło na nie pieniędzy.

Część oficjalną piątkowego wydarzenia zakończył występ zespołu ETEMERYDA Jass Band.

(af)

fot. R.Porada ( UM )