Ostrożnie z fajerwerkami

31 grudnia 2014

Funkcjonariusze służb ratowniczych przypominają o zachowaniu ostrożności przy używaniu fajerwerków i petard. Nie przestrzeganie zasad ich używania może zakończyć się wypadkiem.

Wraz ze zbliżającym się Sylwestrem funkcjonariusze służb ratowniczych przypominają o zachowaniu ostrożności przy używaniu fajerwerków. Co roku w tym czasie, na terenie UE dochodzi do kilkuset poparzeń, zranień, pożarów, a także wypadków śmiertelnych. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków oraz nie zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Fajerwerki dostępne na rynku są sprawdzane przez Inspekcję Handlową. Kupując je należy zwrócić uwagę, czy obudowa nie jest uszkodzona, czy poszczególne elementy są ze sobą prawidłowo połączone, czy jest zabezpieczony lont, czy podane są dane producenta oraz instrukcja obsługi.

Przy użyciu należy wybrać odpowiednie miejsce z dala od drzew i linii energetycznych, przestrzegać instrukcji, zachować bezpieczną odległość, nie pochylać się nad ładunkiem i trzymać źródło ognia w wyciągniętej ręce.

Z fajerwerków nie mogą korzystać osoby niepełnoletnie.