Operacja obrócenia kładki już w poniedziałek. Zapraszamy do obserwacji [ciekawe zdjęcia z budowy]

20 sierpnia 2015

Budowa kładki pieszo rowerowej zbliża powoli się do końca.  W październiku inwestycja będzie gotowa. Tymczasem już w poniedziałek nastąpi widowiskowa operacja obrócenia mostu. Wtedy to połączy on  obydwa brzegi Sanu.

Kładka zostanie obrócona o 90 stopni. Do operacji zostaną użyte dwa potężne dźwigi 100t i 300t. Pylon kładki najpierw zostanie ustawiony na specjalnej konstrukcji, nazywanej przez budowlańców „torem jezdnym”. Konstrukcja ta umożliwi obrót całej kładki. Aby w czasie tej operacji pylon był cały czas w pionie, zostanie wsparty tzw. podporą kroczącą obciążoną dla stateczności trzydziestotonowym balastem. Podpora będzie się obracała wraz z całą konstrukcją. Za obrót kładki będą odpowiadały dwa siłowniki zamocowane to toru kroczącego.

Kiedy koniec kładki dotknie już zasańskiego wybrzeża, rozpocznie się doprężanie lin, na których podwieszona jest cała konstrukcja. Na samym końcu nastąpią próbne obciążenia mostu, tak aby być  pewnym, że jego ugięcia są takie same jak było to przewidziane w projekcie. Do tego celu na kładkę wejdzie ok 40 pracowników wykonawcy.

Cała operacja obrotu kładki rozpocznie się w poniedziałek około godziny 13.00

Kładka budowana jest przez firmę Skanska S.A. Będzie miała 138 metrów długości, wysokość pylonu to 38 metrów. Pylon będzie podwieszał drewniany pomost  za pomocą 24 stalowych lin. Waga konstrukcji to 175 ton. W ramach inwestycji zostaną wybudowane odpowiednie dojazdy oraz miejsce obsługi rowerzystów. Będzie ono zlokalizowane od strony wybrzeża Marszałka Józefa Piłsudskiego.

[Not a valid template]