Obchody „Krwawej niedzieli” w Przemyślu

14 lipca 2014

W piątek, 11 lipca obchodziliśmy 71 rocznicę rzezi wołyńskiej. Główne obchody w Przemyślu upamiętniające, to zdarzenie odbyły się na Cmentarzu Wojskowym.

Uroczystości związane z 71 rocznicą „Krwawej niedzieli” rozpoczęła msza św. w Archikatedrze Przemyskiej. Następnie na Cmentarzu Wojskowym, przy Grobie Wołyńskim w obecności orkiestry wojskowej oraz pocztów sztandarowych służb mundurowych odbył się apel, złożono kwiaty i zapalono znicze. W obchodach udział wzięli mieszkańcy Przemyśla, prezydent Robert Choma, Dowództwo Garnizonu oraz Przemyskie Rodziny Kresowe, kombatanci oraz delegacja samorządu wojewódzkiego z marszałkiem Władysławem Ortylem.

Masowe zbrodnie dokonane przez nacjonalistów ukraińskich przy udziale ludności ukraińskiej wobec mniejszości polskiej miały miejsce od lutego 1943 do lutego 1944. Liczbę ofiar szacuje się na ok 50-60 tys.ludzi, zniszczono 1048 osiedli, 26 167 zagród. Kulminacja mordów tzw. „krwawa niedziela” miała miejsce w lipcu 1943r. W niedzielę, 11 lipca, o godz. 3 nad ranem pod hasłem „Śmierć Lachom”oddziały UPA dokonały ataku na 99 polskich miejscowościach. Po otoczeniu wsi, by uniemożliwić mieszkańcom ucieczkę dochodziło do rzezi i zniszczeń. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, pił, noży, młotków. Polskie wsie palono by uniemożliwić ich ponowne osiedlenie.