Zmiany na stanowisku dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich

28 maja 2019

W poniedziałek 27 maja na Rynku odbył się uroczysty apel z przekazaniem obowiązków na stanowisku dowódcy 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu.

Dowódcą zdającym obowiązki był ppłk. Marcin Dusza, który przekazał je ppłk. Marcinowi Zalewskiemu. W wydarzeniu wzięli udział m. in.: Prezydent Wojciech Bakun, Zastępca Prezydenta Bogusław Świeży, Przewodnicząca Rady Miejskiej Ewa Sawicka, radni, Poseł na Sejm Marek Rząsa, poseł Andrzej Matusiewicz, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, kombatanci oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość rozpoczęła się meldunkiem. Po podniesieniu flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszt, odegrany został hymn państwowy. Następnie odczytano rozkazy personalne, po czym wręczone zostały medale zasłużonym żołnierzom 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Dokonali tego obecny na apelu sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Marek Łapiński oraz płk. dypl. Dariusz Lewandowski, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Nowy dowódca, z rąk ustępującego dowódcy ppłk. Marcina Duszy, otrzymał pelerynę, góralską ciupagę oraz kapelusz jako atrybuty strzelców podhalańskich. Po uroczystości przekazania dowodzenia podpułkownicy Dusza i Zalewski złożyli meldunek dowódcy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Przemawiali poseł Andrzej Matusiewicz, poseł Marek Rząsa oraz Prezydent Wojciech Bakun, którzy złożyli osobiste życzenia ustępującemu dowódcy oraz przejmującemu jego obowiązki. Po odprowadzeniu sztandaru uroczystość zakończyła defiladą wojskową ulicami Kazimierzowską i Franciszkańską.

Ustępujący ppłk. Marcin Dusza został wyznaczony na kolejne stanowisko służbowe w 21. Brygadzie Strzelców Podhalańskich. Nie mamy jednak oficjalnej informacji na temat tego, o jaką funkcję chodzi.

5. Batalion Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy jest pododdziałem Wojsk Zmechanizowanych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Został on sformowany w 1993 roku na podstawie rozporządzenia Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dnia 26 maja 1993 roku. W 2001 roku w wyniku zmian etatowych zmieniono jego nazwę na 5. Batalion Zmechanizowany, a w 2010 roku przemianowano go na 5. Batalion Strzelców Podhalańskich. Jednostka stacjonuje przy ul. 29 Listopada w Przemyślu. Żołnierze szkolą się corocznie w Tatrach i Bieszczadach, treningi obejmują szkolenia narciarskie i wspinaczkę. Podhalańczycy brali udział w misjach w Albanii, Kosowie oraz Iraku. Święto 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich obchodzone jest 1 października.

zb

Zdjęcia: zb