Nowoczesny rentgen w Korczowej

23 lipca 2020

 

Od dzisiaj odprawa celna w Korczowej będzie dużo sprawniejsza i szybsza. Polska Służba Celna na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec otrzymała wielkogabarytowy nowoczesny skaner rentgenowski. Jest to urządzenie stacjonarne w osobnej hali do prześwietlania  samochodów ciężarowych (TIR-ów), osobowych, autobusów, busów i kontenerów. Nieco wcześniej przejście graniczne w Korczowej otrzymało też osobny rentgenowski skaner mobilny, zainstalowany w busie. Służy on do prześwietlania w szczególności samochodów osobowych, dostawczych i busów, także poza przejściem granicznym. 

Dzięki funduszom unijnym otrzymaliśmy urządzenie nowej generacji. Wielkogabarytowy rentgen produkcji chińskiej (kosztujący 12 milinów zł) może prześwietlać zarówno samochody ciężarowe, osobowe, autokary i kontenery. Jest to urządzenie nowej generacji i znacznie usprawni pracę na granicy, jak również przyśpieszy kontrolę celną. Naprzeciwko akceleratora, czy też lampy rentgenowskiej, znajduje się listwa detektorów, czyli odbiorników promieniowania. Rentgen ten pozwala na bardzo szybką weryfikację deklarowanych towarów i spełnia wymagania międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Przeszedł pozytywnie wszelkie możliwe testy i  jest bezpieczny zarówno dla funkcjonariuszy, kierowców i pasażerów, jak również dla przewożonych towarów. Nasi funkcjonariusze już w tej chwili będą pracować na tym nowym urządzeniu, a to dotychczasowe, 11-letnie, które pracowało do tej pory, będzie też używane aż do swojej technicznej śmierci. Przy pierwszej poważniejszej awarii zostanie zlikwidowane. Skaner mobilny zainstalowany w busie pracuje w technologii promieniowania odbitego i też pozwala na bardzo szybkie prześwietlenie, czy bardzo szybką weryfikację zawartości w samochodach osobowych. Wystarczy przejechać tym busem obok sprawdzanego samochodu i mamy obraz zawartości na monitorze. Oczywiście, ten mobilny skaner może skanować w każdym miejscu, bo nie potrzebuje ani strefy ochronnej, ani dodatkowych elementów zabezpieczających. Kosztował 6 milionów zł. 

– Witold Tymczyszyn, koordynator ds. RTG w izbie Administracji Skarbowej w Rzeszowie. 

Nowoczesny wielkogabarytowy skaner RTG jest pierwszym urządzeniem w posiadaniu Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, które umożliwia skanowanie pojazdów w dwóch technologiach, tzn. może być skanowany cały pojazd, lub pomijana jest kabina kierowcy i skanowanie zaczyna się od skrzyni ładunkowej. Zakup skanera został współfinansowany ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w ramach projektu „Bezgraniczne Bezpieczeństwo”.  Dzięki kontroli prowadzonej za pomocą nowoczesnego sprzętu rentgenowskiego ulegają obniżeniu koszty kontroli, ponieważ prześwietla się całe środki transportu bez potrzeby ich rozładunku. Skraca to czas wykonywania kontroli fizycznej towarów, często czasochłonnej, kosztownej i skomplikowanej technicznie. Funkcjonariusze mogą w krótkim czasie dokonać sprawdzenia wielu środków transportu. Dzięki wykorzystaniu urządzeń RTG funkcjonariusze KAS w województwie podkarpackim udaremnili w 2019 roku przemyt 2,6 milionów sztuk papierosów

– powiedziała Portalowi Przemyskiemu mł. asp. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.  

 W uroczystości otwarcia nowego wielkogabarytowego skanera RTG uczestniczyli m.in.: sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej – Magdalena Rzeczkowska, dyrektor izby administracji Skarbowej w Rzeszowie – mł. insp. Grzegorz Skowronek, a także marszałek woj. podkarpackiego – Władysław Ortyl i wicewojewoda podkarpacki  – Jolanta Sawicka.

(tekst i zdjęcie – jb)