Noc Muzeów

20 maja 2019

Mimo nie najlepszej pogody w sobotnią „Noc Muzeów” (18 maja 2019) muzea przemyskie odwiedziły tłumy zwiedzających, płacąc za bilety wstępu po symbolicznej złotówce.  W głównym gmachu Muzeum ogromnym zainteresowaniem cieszyły się militaria, a w szczególności najnowsza (otwarta w kwietniu) tymczasowa wystawa: „Zapomniana wojna polsko-ukraińska 1918-1919”.

 Pod dużym wrażeniem tej wystawy była m.in. Agnieszka Morzywołek, która przyjechała aż z Dębicy:

Wystawa jest bardzo poruszająca. Właściwie nie są to tematy poruszane w ogóle na zajęciach w szkole. Dlatego fajnie jest zobaczyć historię i zobaczyć twarze tych bohaterów. Bardzo fajnie, że można też swoją wiedzę poszerzyć w tym temacie

Czternastoletni Kacper Malicki , uczeń 8 klasy w SP nr 11 w Przemyślu, tak skomentował oglądane przez niego karabiny, eksponowane przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich:  „Jestem harcerzem. I gdyby doszło do jakiegoś konfliktu, to z takim karabinem bym poszedł na front, by obronić Polskę i Przemyśl”.

Wzruszona najnowszą wystawą była też Ewa Kalinowska z Przemyśla:

Dla nas. Dla mieszkańców Przemyśla ta wystawa ma ogromne znaczenie, ponieważ walki rozgrywały się na naszych ziemiach przemyskich. Braliśmy też udział w walce o Lwów i mamy tutaj swoich bohaterów, o których powinniśmy pamiętać.

Tłumnie odwiedzano też m.in. takie stałe wystawy jak „Przemyscy Żydzi”, „Twierdza Przemyśl”, czy losy Przemyśla w II Wojnie Światowej. MNZP zadbało także o najmłodszych odwiedzających, oferując im możliwość malowania i lepienia figurek z plasteliny.

Według szacunku dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Jana Jarosza, gmach główny i dwie filie (Muzeum Dzwonów i Fajek oraz Kamienicę Mieszczańską) odwiedziło w godzinach 19:00 – 24:00 około 3 tysiące osób.

Tekst,zdjęcia – JB