Niepodległość Polski tematem dwóch wystaw w przemyskim muzeum

19 marca 2017

W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej odbył się wernisaż połączonych wystaw „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość – rzecz o najsłynniejszym Wilniuku i jego przodkach na 100-lecie niepodległej Polski i Litwy i jubileusze Marszałka z nadzieją, że jego osoba zbliży obywateli Orła i Pogoni” oraz „Patriotyzm Zamknięty w Przedmiocie”.

W piątek, 17 marca, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej otwarto wystawę autorstwa Piotra Wdowiaka „Czerwonym Tramwajem do Przystanku Niepodległość” oraz ekspozycję ze zbiorów własnych Muzeum „Patriotyzm Zamknięty w Przedmiocie”. Tematem pierwszej jest rodzina marszałka Józefa Piłsudskiego oraz jej koligacje ze znanymi rodami Wielkiego Księstwa Litewskiego. Przed wernisażem odbyła się prelekcja wraz z prezentacją multimedialną oraz promocja książek Piotra Wdowiaka, konsula Polski w Wilnie w latach 2008-2012.

Te dwie wystawy stanowią pewną całość, którą zainspirował nas autor Piotr Wdowiak. Postać marszałka Piłsudskiego została pokazana tutaj w nieco inny sposób, nie jako twórcy legionów, ale to skąd u niego rodził się ten patriotyzm. Tacy ludzie jak on, którzy nie wahali się rzucić swój życia los na stos walki o wolność ojczyzny nie brali się znikąd, jest to kwestia wychowania rodziców, całego otoczenia, w którym przebywali. I o tym m.in. jest wystawa przygotowana przez Piotra Wdowiaka – powiedział Jan Jarosz dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Marszałek Piłsudski jest cały czas ważną postacią dla Polaków Litewskich. Uważałem, że taka wystawa powinna powstać żeby pokazać Polakom w Macierzy rodowód marszałka, jego dorastanie w atmosferze ruchów narodowo-wyzwoleńczych. W tej atmosferze niepodległości, a tak na prawdę walki, nieustępliwości wzrastał od najmłodszego – powiedział autor wystawy Piotr Wdowiak.

Drugą część wystawy przygotował Marek Mikrut zastępca dyrektora MNZP. To co przygotowaliśmy z własnych zbiorów dotyczy okresu, w którym wzrastał marszałek, jako młody człowiek, czyli jest to biżuteria patriotyczna z końca XIX w., malarstwo patriotyczne, plakaty historyczne związane z tym okresem – dodaje J.Jarosz.