Niebieska Szkoła pod Żaglami na Jeziorze Solińskim

29 maja 2014

W dniach 20 i 21 maja 2014 roku uczniowie Zespołu Szkół w Stubnie, Kalnikowie, Huwnikach i Szkoły Podstawowej w Małkowicach wzięli udział w dwudniowym rejsie po Jeziorze Solińskim.

Pomysłodawcą i siłą napędową przedsięwzięcia była Agnieszka Kowaliw dyrektor Zespołu Szkół w Stubnie.

Neptun – Władca Mórz i Oceanów był łaskawy dla nowych adeptów sztuki pływania pod żaglami. Pogoda dopisała, a wody kapryśnej często Soliny spokojne. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi na wodzie i w jej pobliżu, nauczyć się nieco o budowie i zasadach poruszania się jachtu napędzanego siła wiatru, spróbować swoich sił za sterami. Wieczorem odbyło się ognisko ze śpiewaniem szant i pieczeniem kiełbasy. Niecodziennym przeżyciem była również noc spędzona na łodziach. W czasie wycieczki nie zabrakło też czasu na zwiedzanie zapory w Solinie, zakup lodów, gofrów i pamiątek oraz zabawy w piratów czy paintball.

Wyprawa miała charakter integracyjny ponieważ była okazją do ciekawych spotkań młodzieży z terenu Powiatu Przemyskiego uczestniczących w imprezie, jak również miała wymiar profilaktyczny pokazując młodym ludziom uroki spędzania aktywnie wolnego czasu na łonie natury.

Na zakończenie wyprawy wszyscy neofici zostali uroczyście przyjęci do grona żeglarskiej braci i otrzymali swoje pierwsze morskie imię.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym organizatorom Stowarzyszeniu Róża Wiatrów oraz Firmie PHU Sailing za umożliwienie udziału w takiej fantastycznej przygodzie.

Podziękowania należą się również naszym sternikom, którzy dzielnie i cierpliwie uczyli nas wszystkiego, co z prowadzeniem jachtu związane i czuwali nad dobrym samopoczuciem i bezpieczeństwem powierzonych im załóg.

a.k