„Nauczka” – Bajka Familijna Teatru S.A.N. z Przemyśla [Galeria zdjęć]

14 września 2016

„Nauczka” to najnowszy spektakl przemyskiego Teatru S.A.N. Amatorska grupa teatralna po raz kolejny przygotowała ciekawą propozycję dla całych rodzin.

Nie ma ona tylko warstwy rozrywkowej. Niesie ważne przesłanie. Scenarzysta i reżyser tego przedstawienia Rafał Paśko mówi – Moim celem  jest to aby ten spektakl był refleksją nad prawem zwierząt, do wolności i godności. Dotyczy to zarówno zwierząt w cyrkach oraz tych żyjących na wolności.

Choć akcja spektaklu odgrywa się w przestrzeni lasu i jej bohaterami są leśne zwierzęta odniesień do ludzkiej codzienności jest wiele. Czasem dość wprost aktorzy mówią o błędach w wychowaniu, zachowaniu dorosłych i dzieci, czasem ich słowa każą się zastanowić nad otaczającą nas rzeczywistością.

Spektakl jest bardzo kolorowy i dynamiczny. Płaskie formy lalkarskie, którymi posługują się aktorzy są bardzo barwne i realnie oddają postaci, które utrzymane są w bajkowej stylistyce. Dzieje się dużo i dzieci – nawet te mniejsze – skupione były cały czas na akcji spektaklu. Jak do tej pory bywało, również na premierowej „Nauczce” widownia zapełniona była blisko do ostatniego miejsca.

Przedstawienie zostało przygotowane w ramach projektu Akademia Aktywnych Obywateli FIO pt. „Teatr naszym gościem, naszym przyjacielem”, którego koordynatorem jest aktorka Teatru S.A.N. Małgorzata Dec. To nasz trzeci projekt skierowany do dzieci. Oprócz finałowego spektaklu odbyły się warsztaty wraz z teatralnymi pokazami, w miejscowościach Krówniki, Grochowce, Łętownia i Hermanowice. Sprawiliśmy dzieciakom sporo radości, bo oprócz samego teatru były zajęcia plastyczne, muzyczne z wykorzystaniem bębnów i oczywiście aktorskie – dodaje Małgorzata Dec.

Kolejne spektakle teatru S.A.N. przewidziane są na późną jesień. Informacje o nich zamieszczane są na stronie: https://teatrsan.wordpress.com oraz na profilu facebook: www.facebook.com/teatrsan

R. P.

no images were found