„Narodowe czytanie” za Zamku Kazimierzowskim

9 września 2014

W sobotnie popołudnie na Zamku Kazimierzowskim można było posłuchać fragmentów „Trylogii” H. Sienkiewicza. Była to trzecia edycja akcji „Narodowe czytanie”, której inicjatorem był prezydent Komorowski.

„Narodowe czytanie” odbyło się w wielu miastach Polski, w tym także w Przemyślu. W sobotnie popołudnie na Zamku Kazimierzowskim zgromadzili się zaproszeni goście oraz czytelnicy, którym dzieła H. Sienkiewicza nie są obce. Całość poprowadziła Ewa Lis z przemyskiej biblioteki.

W przemyskim czytaniu wzięli udział m.in.: aktorzy teatru Fredreum, zastępca prezydenta Grzegorz Hayder, radny Tadeusz Morawski, radny Janusz Łukasiewicz, dyrektor Centrum Kulturalnego ZAMEK Renata Nowakowska, przedstawiciel Straży Miejskiej Wojciech Hnatyk. Kolejno usłyszeliśmy fragmenty „Ogniem i mieczem”, „Potopu”, „Pana Wołodyjowskiego”. Widzowie zobaczyli również dwie scenki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Przemyśl.

W trakcie spotkania sprawdzono również wiedzę przemyślan ze znajomości „Trylogii”. Trzech uczestników konkursu odpowiadało między innymi na pytania : jak miał na imię Bohun, za co Chmielnicki najbardziej cenił Skrzetuskiego, jak nazywał się karzeł, pomocnik Horpyny.

Jak podkreślali uczestnicy „Narodowego czytania”, dzieła Sienkiewicza, to jedne z najważniejszych dzieł literatury polskiej, napisane „na pokrzepienie serc”, które pokazują nie tylko porażki Polaków, ale i sukcesy. Pomimo odległych czasów „Trylogia” Sienkiewicza jest literaturą, po którą wciąż sięgają czytelnicy.

„Narodowe czytanie” w Przemyślu zostało zorganizowane przez przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, Bibliotekę Publiczną oraz Teatr Fredreum.

 fot. Anna Fortuna