Na harcerzy można liczyć. Maseczki, zakupy i krwiodawstwo

6 maja 2020

W dobie koronawirusa obostrzenia i zasady bezpieczeństwa dotknęły wszystkich. Niecodzienne warunki zmusiły wielu do dostosowania się i wymyślenia nowych metod działania. Tak własnie stało się z  przemyskimi harcerzami, którzy nie mają możliwości zbiórek swoich drużyn i organizacji biwaków, działają więc wirtualnie w internecie i realnie, pomagając osobom szczególnie zagrożonym zakażeniem koronawirusem. 

Harcerze z przemyskiego hufca ZHP biorą udział w zbiórkach drużyn za pomocą komunikatorów internetowych. Tam prowadzona jest działalność dydaktyczna i nabywa się nowych umiejętności i sprawności. Młodsi harcerze zaangażowali się w akcję szycia maseczek i produkcji przyłbic, które trafiły m.in. przemyskiego szpitala na Monte Cassino, Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Przemyślu, zakładów opiekuńczych i marketów Tesco. Do tej pory harcerze przekazali aż 1500 sztuk maseczek, w których domową produkcję zostali wciągnięci nawet członkowie rodzin. 

Pełnoletni członkowie Hufca Ziemi Przemyskiej ZHP pomagają starszym osobom w zakupach i niezbędnych pracach przydomowych. Instruktorzy hufca oddali w ramach krwiodawstwa 6 litrów krwi i zachęcają do podzielenia się krwią  nowe osoby.  Bardzo ważne są też rozmowy harcerzy z seniorami, którzy w ten sposób zmniejszają swoje poczucie samotności i wyobcowania. 

W akcjach harcerzy wspierają przemyskie firmy m.in. Erem Mrówka, Bricomarche Przemyśl i sieć Apteka Słoneczna.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia – Komenda Hufca Ziemi Przemyskiej Związku Harcerstwa Polskiego