Młodzi muzycy z Padeborn z wizytą w Przemyślu [Galeria zdjęć]

30 czerwca 2015

W dniach 22-26 czerwca 2015 Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu wspólnie z Stadtische Musikschule Paderborn realizował międzynarodowy projekt „Rozmawiamy muzyką – Wir sprechen mit Musik”. Młodzież z miasta Partnerskiego w Paderborn oraz Młodzieżowego Domu Kultury miała przez ostatni tydzień czerwca okazję do wspólnego rozwijania swoich zainteresowań muzycznych.

W trakcie kilkudniowych warsztatów muzycznych młodzież i nauczyciele mieli okazję do wspólnego grania oraz i rozmów. Warsztaty były prowadzone równocześnie przez nauczycieli ze szkoły muzycznej w Paderborn oraz nauczycieli sekcji muzycznej Młodzieżowego Domu Kultury.

Finałem wspólnych spotkań był występ w dniu 25.czerwca w przemyskim Klubie Niedźwiadek, który zgromadził sporą widownię, momentami trudno było wszystkim pomieścić się w lokalu. Połączenie zespołu saksofonistów, grającego od kilku lat pod nazwą Saxaholics oraz zespołów i solistów Młodzieżowego Domu Kultury zaskoczyło z pewnością pozytywnie wielu słuchaczy.

Wizyta Gości z Paderborn jest w pewnym sensie kontynuacją wieloletniej współpracy obu naszych miast.

Członkowie niemieckiego zespołu Saxaholics byli po raz pierwszy w Przemyślu. W planie pobytu nie zabrakło czasu na zwiedzanie zabytków miasta i okolic, opowieści o ciekawostkach i zwyczajach naszych mieszkańców. Program wizyty był niezwykle bogaty, młodzież z Paderborn w towarzystwie uczestników zajęć MDK zwiedziła najważniejsze zabytki miasta i okolic. Na obowiązkową wycieczkę po Twierdzy Przemyśl zabrano stosowne wyposażenie, natomiast położone w Bolestraszycach Arboretum pozostawi z pewnością niezapomniane wrażenia. Były również okazje to degustowania lokalnej kuchni oraz wspólnych zakupów, w tym spacerów po Przemyślu nocą.

Dzięki uprzejmości p. Piotra Olszewskiego oraz p. Zbigniewa Bednarczyka uczestnicy mogli poznać lokalne tajemnice odlewania dzwonów oraz wyrobu fajek.

Pogoda dopisała, a program spełnił oczekiwania uczestników, czego dowodem było zadowolenie, które można było obserwować każdego dnia. Projekt wymiany młodzieży został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz uzyskał wsparcie Prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy.

Było to pierwsze, ale miejmy nadzieję, że nie ostatnie spotkanie młodzieży z Przemyśla oraz z Paderborn.

[Not a valid template]