Międzynarodowy badminton w Przemyślu

20 stycznia 2020

Ponad 70 juniorów z 18 krajów Europy walczyło od czwartku do niedzieli (16-19 stycznia 2020) w przemyskiej Hali Sportowej POSiR w turnieju badmintona „PZU Victor Polish Junior”.

Wśród uczestników było m.in. 40 Polaków, w tym 30 zawodników z czterech klubów Podkarpacia: „Aktywnej Piątki” Przemyśl, „Jagiellonki” Medyka, „JKB” Jarosław i „Badminton” Przemyśl.

A oto niedzielni zwycięzcy turnieju:

  • w singlu mężczyzn zwyciężył Christopher Vittoriani (Dania)
  • w singlu kobiet najlepszą okazała się Anna Siess Ryberg (Dania)
  • w deblu mężczyzn triumfowali Igor Borysov i Gieorgij Liebiedev (Rosja)
  • w deblu kobiet zwyciężyły Simona Pilgaard i Anna Siess Ryberg (Dania)
  • w mikście najlepszą parą męsko-damską okazali się Marcus Rindshoj i Mette Werge (Dania)

Drugie miejsca w ramach tych pięciu konkurencji przypadły w udziale Rosjaninowi oraz Ukraińcom i Duńczykom, a miejscami trzecimi na podium podzielili się Duńczycy, Hiszpanie, Szwed i Polacy (ci ostatni w singlu kobiet i deblu mężczyzn).

Warto tu podkreślić, że badminton, kojarzący się niektórym raczej z plażową rekreacją, aniżeli ze sportem, jest od 1992 roku dyscypliną olimpijską. Dodajmy, że przemyscy entuzjaści tego sportu będą mogli wkrótce cieszyć się znakomitymi warunkami do treningów. Bliskie ukończenia jest bowiem przemyskie Centrum Badmintona (przy I LO), a w nim ogromna sala sportowa. Niewątpliwie tutaj właśnie odbywać się będą kolejne turnieje tego sportu w Przemyślu. 

Prezes „Aktywnej Piątki Przemyśl”, Dariusz Stańko, (zarazem organizator i dyrektor ubiegłotygodniowego międzynarodowego turnieju badmintona), jest pełen nadziei, że przemyskie Centrum Badmintona pozwoli wypromować tę dyscyplinę sportu wśród młodzieży. Pozwoli zarazem stworzyć warunki do rozwoju dla juniorów, oraz dla zawodników przygotowujących się do udziału w przyszłych olimpiadach. 

(tekst i zdjęcia – jb)