Mantry i misy kryształowe w Przemyślu

15 kwietnia 2019

Wyjątkowe w Przemyślu wydarzenie odbędzie się w czwartek 18 kwietnia o godzinie 18:30 w księgarni Kontrabanda Literacka. Na prawie dwie godziny miejsce to zmieni się w kameralną salę koncertową z koncertem mantr i mis kryształowych. 

Mantra – słowo to składa się z dwóch członów: „man” – w znaczeniu umysł oraz „tra” – w znaczeniu wznosić. W całości określa wyniesienie umysłu ponad sprawy codzienności i problemy otaczającego świata aż do stanu odpoczynku, ukojenia i spokoju. W dużym uproszczeniu jest to formuła, werset lub sylaba, której powtarzanie ma pomóc w opanowaniu umysłu, zaktywizowaniu określonej energii, uspokojeniu, oczyszczeniu. Charakterystyczna jest dla buddyzmu i hinduizmu, jednak w każdej religii, kulturze śpiew odgrywa znaczącą rolę i jest częścią duchowych praktyk. W tradycjach hinduistycznych, buddyjskich, chrześcijańskich, islamskich, hebrajskich zawsze spotykamy jakiś rodzaj śpiewu, modlitwy czy recytacji. Raz pieśni wychwalają Boga, innym razem wykonywane są, by leczyć czy też wywołać określone zjawiska przyrody. 

Kameralny nastrój, odpowiednia aranżacja miejsca i niezwykła moc dźwięku mantr i kryształowych mis gwarantują niezapomniany wieczór. Podczas koncertu wystąpią: Hakan Kiejllin (Szwecja) – śpiew i gitara, Aneta Mistelska – misy kryształowe i śpiew, Mariusz Gaweł – gitara i śpiew. 

Bilety w cenie 15 zł do nabycia przed koncertem.