Lekcja niecodzienna w Maćkowicach [Galeria]

13 czerwca 2014

10 czerwca w Zespole Szkół w Maćkowicach miało miejsce niezwykłe spotkanie. Ppłk Rafał Kowalik, Dowódca I Batalionu Czołgów im. Płk Józefa Koczwary w Jednostce Wojskowej 3233 z Żurawicy, spotkał się z gimnazjalistami z Maćkowic. Prelekcja, którą wygłosił dotyczyła specyfiki pracy Batalionu, wartości nauki, wartości postaw wobec życia, odpowiedzialności.

Wizyta żołnierzy była również lekcją preorientacji zawodowej oraz nietypowym doświadczeniem w ramach edukacji dla bezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli wiele się o zawodzie żołnierza w dzisiejszych czasach, o sytuacji kobiet, których jest coraz więcej w armii, obejrzeli również film prezentujący dokonania członków batalionu.

Ciekawym doświadczeniem była z pewnością możliwość przyjrzenia się z bliska sprzętowi bojowemu (radiostacja, broń krótka i długa, samochody). Żołnierze prezentowali stroje zwiadowcy, kamuflujące i strój z osprzętem do wspinaczki. Co bardziej ciekawi uczniowie mogli przejechać się Honkerem, czy wozem ciężarowym albo spróbować sił w rozkładaniu i składaniu broni. Można było również pomalować sobie twarz w kamuflujące barwy. Każdy z uczniów mógł na chwilę stać się prawdziwym żołnierzem i dowiedzieć się jak ciężka i odpowiedzialna ale i satysfakcjonująca jest ta praca, będąca jednocześnie powołaniem do służenia ludziom i ojczyźnie.

Taka lekcja na pewno na długo zostanie w pamięci uczniów, którzy poznali kolejny z zawodów dających możliwość uzyskania pracy w naszym regionie. Była to już kolejna z lekcji preorientacji zawodowej zorganizowanej w ZS w Maćkowicach.

Agnieszka Marcińczak

fot. Bogusław Sus