Łapówki na granicy polsko – ukraińskiej

4 lutego 2019

Funkcjonariusze SG z Podkarpacia zatrzymali dwóch cudzoziemców, którzy w zamian za odstąpienie od czynności służbowych próbowali wręczyć korzyść majątkową.

W miniony czwartek, w trakcie kontroli pojazdów wyjeżdżających z Polski przez przejście graniczne w Korczowej, funkcjonariusze ukarali mandatem w wysokości 200 zł 38-letniego Ukraińca, którego bus był nadmiernie przeciążony towarem. Zgodnie z procedurą, pojazd do czasu przeładowania towaru ma zostać unieruchomiony. Cudzoziemiec chcąc uniknąć przeładunku próbował wręczyć strażnikom granicznym 20 euro.  Został zatrzymany i usłyszał zarzuty łapownictwa czynnego. Przyznał się do winy i dobrowolnie poddał się karze 4 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

W dniu 30 stycznia na drodze dojazdowej do przejścia granicznego w Medyce, pogranicznicy zauważyli pojazd, który wbrew znakom skręcił w kierunku przejścia i poruszał się „pod prąd”. W trakcie nakładania mandatu w wysokości 300 złotych za wykroczenie drogowe, 51-letni obywatel Ukrainy chciał przekonać strażników do odstąpienia od czynności próbując wręczając 10 euro. Cudzoziemiec został zatrzymany i również usłyszał zarzuty do których się przyznał. Wyznaczono karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata oraz zajęto kwotę 380 zł.