Kresowy Mikołaj obdarował w Mościskach 300 dzieci

Kresowy Mikołaj już po raz kolejny obdarował dzieci w Mościskach. Dzięki hojności ludzi dobrej woli wręczył on 300 paczek.

W dniu 7 grudnia 2014 roku, po raz kolejny Kresowy Mikołaj udał się na Ukrainę do Mościsk. Na miejscu czekały dzieci wraz z rodzicami z Polskich rodzin. Wielu mieszkańców przybyło nie tylko po prezenty, ale żeby spotkać się z rodakami z ojczyzny. Dzięki sponsorom i ludziom dobrego serca mogliśmy podarować 300 paczek dzieciom. Paczki przygotowali Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Mościsk i Biuro Poselskie Piotra Tomańskiego. 

Wszystko rozpoczęło się trzy lata temu.

Stowarzyszenie Przyjaciół Mościsk i Kresów Wschodnich zwróciło się do nas z prośbą o wsparcie działań stowarzyszenia na rzecz Polaków z Mościsk. Spotkałem się z przedstawicielami stowarzyszenia, zastanawialiśmy się jak ta pomoc miałaby wyglądać. I wtedy powstał pomysł zrobienia paczek mikołajkowych dla dzieci i żywnościowych dla rodzin najbardziej potrzebujących. A nazwa „Kresowy Mikołaj” – to pomysł ówczesnych pracowników biura i osób z nami współpracujących. To, że corocznie udaje się przygotować aż tyle paczek ( 250-300 dla dzieci i ok. 100 żywnościowych), świadczy o tym, że nasze społeczeństwo chętnie pomaga, dzieli się z potrzebującymi. Szczególnie wrażliwi jesteśmy na niedolę naszych rodaków zza wschodniej granicy, nasza sympatia i więź z nimi – tu na Podkarpaciu, na Ziemi Przemyskiej – jest bardzo silna, dlatego tak wiele zarówno szkół, instytucji jak i osób prywatnych odpowiada na nasz apel i włącza się do akcji, zbierając i przekazując nam książki, zabawki, przybory szkolne, słodycze, owoce itp.. Niezapomnianym przeżyciem jest uroczyste przekazanie paczek, które zwykle odbywa się w kościele w Mościskach, po mszy św., Niekończące się podziękowania, szczęśliwe uśmiechy i łzy wzruszenia no i okazja do rozmów z naszymi rodakami to coś, co jeszcze długo pamiętamy i co sprawia, że wyjeżdżając z Mościsk wiemy na pewno, że wrócimy tu za rok z KRESOWYM MIKOŁAJEM  usłyszeliśmy od Piotra Tomańskiego.

Akcję wspierali: Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków sp z o.o., Caritas Archidiecezji Przemyskiej, SGPO Szeliga, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu, Ewa Sawicka i Wojciech Błachowicz Radni Rady Miejskiej Przemyśla, Artur Czesak – nauczyciel w SOSW nr 2 w Przemyślu.