Konwencja programowa komitetu wyborczego Rafała Oleszka „Przyszłość Przemyśla”

20 października 2014

Od mazurków i Marszu Rewolucyjnego Fryderyka Chopina, zagranych przez Atsuko Ogawę z Centrum Kultury Japońskiej, rozpoczął się konwent programowy Komitetu Wyborczego Wyborców Rafała Oleszka Przyszłość Przemyśla, który miał miejsce w sali koncertowej Towarzystwa Muzycznego.

Zgromadzonych przywitał jeden z liderów komitetu Marcin Radochoński, który po krótkiej acz gorącej przemowie oddał głos kandydatowi na prezydenta miasta Rafałowi Oleszkowi.

Na początku swojego wystąpienia, Oleszek podsumował dotychczasową dwunastoletnią działalność samorządową. Pierwszym ważnym osiągnięciem radnego, wedle jego słów, miała być obrona Szpitala Wojewódzkiego przed zakusami ówczesnego ministra zdrowia Zbigniewa Religii. Jako Przewodniczący Rady Sportu przy szpitalu uczestniczył w rozmowach pomiędzy strajkującymi wówczas lekarzami i pielęgniarkami a dyrekcją placówki, co doprowadziło do porozumienia między nimi. Kolejnym wymienionym dokonaniem kandydata, było zastopowanie podwyżek cen wody w 2010 roku. Był wśród radnych, którzy obronili Rybi Plac przed sprzedaniem prywatnemu inwestorowi. Także, kiedy to on pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miasta, Przemyskiej PWSW przyznano fundusze na budowę kampusu akademickiego. – Inni politycy obiecywali wsparcie, także i po wyborach. Jak zwykle, życie pokazało, że dostali amnezji i uczelni już nie wspierali.- mówił radny. Z jego inicjatywy miało też odbyć się kilka remontów przemyskich ulic, osobiście też został odznaczony za ratowanie zabytków- Ja tego nie robię dla wyróżnień, ja to robię dla naszych przyszłych pokoleń – przekonywał.

W dalszej części wystąpienia Rafał Oleszek zaatakował prezydenta Roberta Chomę w kwestii, jak się wyraził kandydat „afery bankowej”. Według niego, 684 tys zł  które miasto ma zapłacić w ciągu trzech lat za obsługę bankową* – to jest kradzież w majestacie prawa. Nie boję się tego powiedzieć głośno. Niech Robert Choma poda mnie za to do sądu, bo marnuje pieniądze publiczne – krzyczał do zebranych Oleszek.

Kolejne punkty krytyki to remont stadionu Czuwaju, niedokończony pawilon na stoku, konflikt o zielony rynek, próba łączenia szkół i przedszkoli.

Po wystąpieniu Oleszka, kandydatów na radnych przedstawił Marcin Radochoński, który nie potrafił ukryć radości z większej ilości kobiet na listach, niż wymagał tego parytet – pozdrawiamy Donalda Tuska i Janusza Palikota. Daliśmy radę temu parytetowi, który wy wprowadziliście.

Wśród kandydatów na radnych, których wymienił, na czołowych miejscach znajdują się Rafał Oleszek, Iga Dżochowska, Daniel Stołowski, Leszek Oleszek, Marcin Radochoński, Jan Nowakowski, Błachuciak Edyta.

Ostatnią kwestią konwencji było przedstawienie programu. Z wszystkich przedstawionych jego punktów, bardziej szczegółowo został omówiony ten, który dotyczył wprowadzenia całkowicie darmowej komunikacji autobusowej, finansowanej i powiększonej dzięki funduszom unijnym. Inne punkty zostały jedynie przedstawione, a ich dokładne omówienie ma nastąpić w przyszłości. Co takiego komitet Rafała Oleszka obiecał przeprowadzić w razie jego rządów? Sprowadzić inwestorów, co ma nastąpić przy pomocy Igi Dżochowskiej, która jest „pomostem pomiędzy Przemyślem a Japonią”. Już niebawem wyciągniemy tego Jokera, jakiego mamy w rękawie – zapewniał Radochoński. Dzięki temu w ciągu czterech lat ma zwiększyć się liczba miejsc pracy o 820. Komitet obiecuje także obniżyć podatki lokalne, wprowadzić dodatkową darmową edukację języka obcego, zlikwidować korki w mieści i naprawić jego finanse.

Piotr Gdula

* Wcześniejsze sformułowanie „o odsetkach za obsługę długu”, było pomyłką redaktorską.