Osiedle Glazera chce monitoring i parking koło „Czwórki”

7 sierpnia 2014

Budowa parkingu z wykorzystaniem terenu SP nr 4 oraz monitoring na Osiedlu Glazera, to główne tematy konferencji, zwołanej przez Zarząd Osiedla „Salezjańskie”.

Zarząd Osiedla „Salezjańskie” wraz z dyrekcją szkoły złożył wspólnie projekt, który bierze udział w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego na rok 2015. Projekt o nr BO16 „Przyjazne osiedle – bezpieczna szkoła” dotyczy budowy parkingu przy ul. Św. Jana z wykorzystaniem terenu szkoły, o czym poinformowała na spotkaniu media dyrektorka SP nr 4 Dorota Kotuła. Parking liczyłby 10 – 12 miejsc, zostałby odgrodzony od budynku szkoły pasem zieleni. Mogliby z niego korzystać zarówno rodzice uczniów jak i pozostali mieszkańcy miasta, a w szczególności parafianie uczęszczający do kościoła Salezjan i osoby licznie korzystające z boisk tej szkoły. Rozwiązałoby, to dotychczasowy problem jakim jest brak miejsc do bezpiecznego i nienaruszającego przepisów drogowych parkowania w tym miejscu.

Podczas spotkania po raz kolejny zostało potwierdzone, że nie dojdzie do budowy lokalnej drogi przebiegającej przez Osiedle Glazera. I jest, to kwestia zamknięta. Pojawiła się również alternatywa by na miejscu tej planowej drogi mogła powstać ścieżka rowerowa.

Obecny Zarząd Osiedla działa od 3 lat, w ciągu których podjął 340 interwencji, z czego 115 w roku 2014. W trakcie jego kadencji dokonano wycinki drzew, modernizacji osiedla, zorganizowano kilka imprez. Wszystko, to udaje się dzięki współpracy z Urzędem Miasta Przemyśla oraz organami samorządowymi.

Na dniach rozpocznie się remont drogi pomiędzy blokami 2 a 3, która jest skrótem łączącym ulicę Glazera z Grunwaldzką.

Zarząd Osiedla „Salezjańskie” od roku czasu stara się, by Osiedle Glazera było monitorowane. Monitoring Glazera jest koniecznością, ze względu na wzrost przestępczości, licznych włamań, uszkodzeń samochodów oraz napadów jakie mają miejsce na tym osiedlu. Na początku lipca prezydent Robert Choma zwrócił się do zarządu o wyszczególnienie miejsc, w których najbardziej są potrzebne kamery. Zgłoszonych zostało 7 punktów, z czego 5, to konieczność, są to zarówno tzw. centra osiedla jak i również jego zakamarki. Kiedy dokładnie sprawa monitoringu zostanie ukończona, dokładnie nie wiadomo, prawdopodobnie na przełomie roku 2015/2016 kiedy to monitoringiem zostaną objęte również inne osiedla w mieście.

W chwili obecnej Przemyska Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się do Zarządu Osiedla „Salezjańskie” z możliwością udostępnienia dwóch kamer.