Kolorowe laboratorium w Kosienicach otwarte [zdjęcia]

22/09/2018
911 Views

Uśmiechy, radosne barwy i chemiczne eksperymenty wypełniły budynek Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach, gdzie 18 września miało miejsce uroczyste otwarcie szkolnego laboratorium marzeń.

Dzięki zwycięstwu w programie społecznym „Koloratorium” organizowanym przez FFiL Śnieżka SA, tamtejsza pracownia biologiczno-chemiczna zamieniła się w profesjonalne mini laboratorium, w którym uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę i realizować swoje naukowe pasje.

„Koloratorium” to projekt, którego głównym celem jest zaszczepienie wśród najmłodszych chęci do rozwijania się oraz odkrywania piękna, jakie może dostarczyć nauka. Zgłębianie wiedzy z przedmiotów takich jak chemia czy biologia może być ponadto doskonałą formą poznawania otaczającego świata. Pilotażową edycję programu zrealizowano na Podkarpaciu, a przystąpić do niego mogły szkoły z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców.

Uczniowie szkół biorących udział w „Koloratorium” wykonywali zadania, za które przyznawane były punkty, liczące się do ogólnej puli. W głównej konkurencji należało przedstawić, w formie krótkiego filmu, pracownię chemiczną, która inspiruje i motywuje do działania. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 13 szkół, z których komisja konkursowa wybrała trzy. Najlepsza z nich okazała się właśnie Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Główną nagrodą była pełna renowacja pracowni biologiczno-chemicznej wraz z wyposażeniem.

– Finałowe zadanie to wspólna praca uczniów i nauczycieli. Zainspirowani doświadczeniami pokazanymi przez panią od chemii, wypracowaliśmy najlepszy według nas scenariusz. Realizacja wymagała co prawda dużego nakładu pracy – jesteśmy małą szkołą i wszystko musieliśmy zorganizować sami – ale dobrze się przy tym bawiliśmy – opowiada Weronika, uczennica VIII klasy kosienickiej szkoły.

W nowej sali odbyła się pierwsza, pokazowa lekcja. Poprowadziła ją dr. hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu „Wynalazcy przyszłości” w Canal+ Discovery, wykonując wspólnie z uczniami ciekawe eksperymenty.

Inne wiadomości

Rozmawiali o Karpatach
Wiadomości
371 views
Wiadomości
371 views

Rozmawiali o Karpatach

adm - 18/02/2019

Przez dwa dni weekendu w krasiczyńskim zamku odbywała się konferencja zorganizowana przez Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego pod hasłem Europa Karpat.…

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
1638 views
Wiadomości
1638 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
953 views
Wiadomości
953 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…