Kolorowe laboratorium w Kosienicach otwarte [zdjęcia]

22/09/2018
800 Views

Uśmiechy, radosne barwy i chemiczne eksperymenty wypełniły budynek Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach, gdzie 18 września miało miejsce uroczyste otwarcie szkolnego laboratorium marzeń.

Dzięki zwycięstwu w programie społecznym „Koloratorium” organizowanym przez FFiL Śnieżka SA, tamtejsza pracownia biologiczno-chemiczna zamieniła się w profesjonalne mini laboratorium, w którym uczniowie będą mogli zdobywać wiedzę i realizować swoje naukowe pasje.

„Koloratorium” to projekt, którego głównym celem jest zaszczepienie wśród najmłodszych chęci do rozwijania się oraz odkrywania piękna, jakie może dostarczyć nauka. Zgłębianie wiedzy z przedmiotów takich jak chemia czy biologia może być ponadto doskonałą formą poznawania otaczającego świata. Pilotażową edycję programu zrealizowano na Podkarpaciu, a przystąpić do niego mogły szkoły z miejscowości liczących do 20 tys. mieszkańców.

Uczniowie szkół biorących udział w „Koloratorium” wykonywali zadania, za które przyznawane były punkty, liczące się do ogólnej puli. W głównej konkurencji należało przedstawić, w formie krótkiego filmu, pracownię chemiczną, która inspiruje i motywuje do działania. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 13 szkół, z których komisja konkursowa wybrała trzy. Najlepsza z nich okazała się właśnie Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Kosienicach. Główną nagrodą była pełna renowacja pracowni biologiczno-chemicznej wraz z wyposażeniem.

– Finałowe zadanie to wspólna praca uczniów i nauczycieli. Zainspirowani doświadczeniami pokazanymi przez panią od chemii, wypracowaliśmy najlepszy według nas scenariusz. Realizacja wymagała co prawda dużego nakładu pracy – jesteśmy małą szkołą i wszystko musieliśmy zorganizować sami – ale dobrze się przy tym bawiliśmy – opowiada Weronika, uczennica VIII klasy kosienickiej szkoły.

W nowej sali odbyła się pierwsza, pokazowa lekcja. Poprowadziła ją dr. hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, pracownik naukowy Katedry Biotechnologii Środowiskowej na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, współgospodarz programu „Wynalazcy przyszłości” w Canal+ Discovery, wykonując wspólnie z uczniami ciekawe eksperymenty.

Inne wiadomości

Ceny śmieci w górę? To prawie pewne
Wiadomości
1656 views
Wiadomości
1656 views

Ceny śmieci w górę? To prawie pewne

af - 19/10/2018

Na dzisiejszej konferencji prasowej Błażej Wilk i Paweł Wittner z Koalicji Obywatelskiej ujawnili dokumenty wskazujące na groźbę wzrostu cen za…

Proces wyborczy w Przemyślu – kandydat na prezydenta kontra szef sztabu wyborczego
Wiadomości
1608 views
Wiadomości
1608 views

Proces wyborczy w Przemyślu – kandydat na prezydenta kontra szef sztabu wyborczego

af - 19/10/2018

W dniu dzisiejszym w Sądzie Okręgowym w Przemyślu odbyło się posiedzenie w trybie wyborczym na wniosek kandydata na prezydenta Przemyśla…

Dzień Edukacji Narodowej w Przemyślu [galeria zdjęć]
Wiadomości
1036 views
Wiadomości
1036 views

Dzień Edukacji Narodowej w Przemyślu [galeria zdjęć]

af - 19/10/2018

W dniu 15 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Przemyskiej Bibliotece Publicznej wręczono nauczycielom odznaczenia i nagrody. Podkarpacki Kurator…