Kapele znowu wyszły na podwórka Przemyśla [galeria zdjęć]

9 maja 2016

Ogólnopolski Festiwal Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu to impreza, której nie trzeba reklamować ani przedstawiać przemyślanom. XXXVIII edycja właśnie dobiegła końca.

Punktem kulminacyjnym tegorocznego festiwalu okazało się spotkanie kapel na rynku Przemyśla. W niedzielne południe, wszystkie kapele wspólnie muzykowały koło fontanny z niedźwiadkiem przyciągając zaciekawionych przechodniów. Zainteresowanie taką formą prezentacji pozwala mieć nadzieję, że w kolejnych latach kapele na stałe wrócą do Rynku ku uciesze mieszkańców Przemyśla.

W tej edycji festiwalu do konkursu zgłosiło się 16 kapel a dojechało i zaprezentowało się 15 z nich. Jury w składzie: Bożena Lewandowska, etnomuzykolog z Krakowa (przewodnicząca), Hanka Wójciak, wokalistka, autorka tekstów i muzyki, dziennikarka z Krakowa, Leszek Bonar, muzyk, dziennikarz z Łodzi i Jacek Marcińczak, muzyk, kompozytor z Przemyśla, po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, które odbywały się w sobotę 7.05, ustaliło werdykt.

Koncert finałowy, jak co roku zgromadził tłumy mieszkańców naszego grodu. O godz. 15.00 w niedzielne popołudnie sala Centrum Kulturalnego wypełniła się fanami muzyki kapelowej. Pierwszym punktem koncertu finałowego było zaprezentowanie się wszystkich kapel. Zagrały one po jednym utworze. Następnie Jury przystąpiło do odczytania werdyktu.

Najwyższe laury przypadły Przeworskiej Kapeli Podwórkowej Beka. Drugie i trzecie miejsce otrzymali w kolejności: Kramska Kapela Podwórkowa oraz kapela „Spod dębu” z Piotrkowa Trybunalskiego. Dodatkowo Jury przyznało 4 wyróżnienia i dwie nagrody indywidualne. Nagrody otrzymały również trzy kapele wytypowane przez Panią Janinę Juśko z Londynu, która co roku funduje prywatne nagrody pieniężne. Na koniec koncertu wystąpiły raz jeszcze trzy nagrodzone kapele.

W tym roku kapele w większości przypadków prezentowały wysoki poziom muzyczny więc ustalenie werdyktu nie było prosta sprawą – powiedział jeden z członków Jury. – Zwycięzcy ujęli nas przede wszystkim profesjonalnym podejściem do aranżów, świetnym, zróżnicowanym doborem repertuaru i wspaniałym brzmieniem wokali. Również instrumentalnie poziom był wysoki, co potwierdza nagroda indywidualna dla akordeonisty ze zwycięskiej kapeli „Beka”.

W rozmowie z Mariuszem Mirkiewiczem, kierownikiem nagrodzonej I miejscem kapeli „Beka” usłyszeliśmy: Zawsze przyjeżdżamy do Przemyśla z dużą radością. To takie rozpoczęcie sezonu kapelowego. Przyjemnie jest się spotkać z kolegami z innych kapel. A co do nagrody? Nie spodziewaliśmy się ale jesteśmy bardzo zadowoleni. Miło wiedzieć, że jury docenia nasze starania i podziela gusta. Taka nagroda na początek sezonu daje nam energię na cały rok. Radość jest tym większa, że nagrodzono też nagrodą indywidualną naszego akordeonistę Sławomira Wilka. Mamy więc podwójny powód do radości i już cieszymy się na kolejne spotkanie za rok.

Agnieszka Marcińczak

no images were found