Jako środki finansowe na pobyt w Polsce okazali banknoty do gier planszowych

4 października 2018

Obywatele Ukrainy, którzy przekraczali przejście graniczne w Korczowej, jako środki finansowe na pobyt w Polsce okazali banknoty do gier planszowych.

W nocy 3/4 października, na przejściu granicznym w Korczowej, do odprawy granicznej na wjazd z Ukrainy do Polski, stawiła się kobieta z mężczyzną. W trakcie kontroli paszportowej zostali poproszeni przez funkcjonariuszy o okazanie środków płatniczych na pobyt w Polsce. Obywatele Ukrainy pokazali banknoty do gier planszowych, pięć banknotów przypominających 100 USD oraz cztery przypominające 50 USD.

Podróżni usłyszeli zarzuty dotyczące usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy przy użyciu podstępu. Przyznali się do winy i dobrowolnie poddali karze: rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Musieli ponadto wrócić do ojczyzny. Atrapy banknotów zostały zabezpieczone dla celów dowodowych.

Aby wjechać na terytorium państw Schengen, obywatele krajów trzecich muszą posiadać ważny dokument podróży oraz wizę (jeśli jest wymagana). Muszą również uzasadnić cel podróży i warunki planowanego pobytu, posiadać środki wystarczające na utrzymanie, zarówno podczas planowanego pobytu, jak i na powrót do kraju zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego (tj. 300 zł do trzech dni i 75 zł na każdy kolejny dzień pobytu).