Jakie są dalsze losy towarów przechwyconych podczas kontroli celnej ?

24 listopada 2016

Co dzieje się z przemycanymi towarami, zarekwirowanymi podczas kontroli celnej ? W zależności od sądowych rozstrzygnięć mogą one zostać sprzedane, zniszczone lub bezpłatnie przekazane.

niszczenie-papierosow

Zarekwirowany tytoń i alkohol z mocy prawa podlegają niszczeniu. Niszczenie odbywa się po prawomocnym wyroku sądu i orzeczeniu przepadku na rzecz Skarbu Państwa. Papierosy pod eskortą transportowane są do wyspecjalizowanej firmy utylizacyjnej a proces niszczenia odbywa się pod czujnym okiem komisji, która dba o to, aby całość towaru całkowicie i nieodwracalnie utraciła swoje wartości użytkowe. Powstały po mieleniu odpad trafia np. do cementowni, w której wykorzystany zostaje jako paliwo alternatywne. W tym roku Izba Celna w Przemyślu przekazała już do zniszczenia prawie 50 mln sztuk papierosów, ponad 640 kg tytoniu oraz blisko 8 tys. litrów alkoholu.

przekazane-samochody

Do zniszczenia trafiają m.in. także nielegalne środki ochrony roślin. W tym roku przekazano do zniszczenia 223 kg różnego rodzaju pestycydów.

niszczenie-papierosow

Zwalczając przemyt wyrobów tytoniowych, funkcjonariusze Służby Celnej konfiskują nie tylko nielegalny towar ale często także pojazdy, które zostały przystosowane do przemytu. Z reguły takie pojazdy po orzeczeniu przez sąd przepadku na rzecz Skarbu Państwa, zostają przeznaczone do sprzedaży. W tym roku przemyska Izba Celna sprzedała już 224 takie samochody, zasilając budżet państwa kwotą ponad 650 tys. złotych. Natomiast w ramach możliwości nieodpłatnego przekazania, 17 samochodów zostało przekazanych w celach edukacyjnych do szkół samochodowych z naszego regionu.

przekazanie-pijawek-do-zoo

W tym roku przemyska Izba Celna sprzedała towary pochodzące z przemytu oraz samochody, które zostały wykorzystane do przemytu na łączną kwotę blisko 900 tys. zł. Wśród przekazanych do licytacji towarów był również bursztyn, za który uzyskano kwotę 218 tys. zł.

eksponaty-przekazane-muzeum

W ramach nieodpłatnego przekazania towarów zatrzymanych na podkarpackiej granicy skorzystały także placówki muzealne. W tym roku Izba Celna w Przemyślu przekazała nieodpłatnie 382 sztuki różnego rodzaju eksponatów m.in. obrazy, zabytkowe meble, biała broń. Wyjątkowym darem dla Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej było przekazanie we wrześniu br. czternastu olejnych obrazów drogi krzyżowej, pochodzących z XVIII wieku, które zostały zatrzymane podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej.

worki

Nie do magazynów , a prosto do ZOO trafiają natomiast żywe zwierzęta zatrzymane przez funkcjonariuszy Służby Celnej na granicy. Do zamojskiego Ogrodu Zoologicznego trafiło w tym roku m.in. 800 chronionych raków i kilka tys. pijawek lekarskich.