Interwencja Polsatu w Przemyślu. Telewizyjny materiał o moście kolejowym.

12 sierpnia 2020

 

Dziennikarze telewizji Polsat odwiedzili Przemyśl i spotkali się z mieszkańcami zaangażowanymi w obronę starego mostu kolejowego. Kilka dni temu materiał ukazał się w audycji Interwencja.

Pośrednim powodem wizyty dziennikarzy Polsatu była głośna sprawa planów wysadzenia mostu w Pilchowicach na Dolnym Śląsku. Tam po protestach władze wycofały się z kontrowersyjnego pomysłu zniszczenia mostu na potrzeby produkcji filmu z Tomem Cruisem. Jednak w Przemyślu, PKP PLK S.A. podtrzymuje zamiar rozbiórki części zabytkowej konstrukcji.

Oprócz mieszkańców, którzy zgromadzili się na skwerze im. Rotmistrza Pileckiego, w audycji wystąpił Marek Mikrut, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Mikrut potwierdził chęć przejęcia przez muzeum części mostu, która przeznaczona jest do wyburzenia.

Dyrekcja muzeum entuzjastycznie podchodzi do pomysłu utworzenia, na wyłączonym z użytkowania moście, filii muzealnej. Miałaby tam powstać otwarta ekspozycja. 

Przemyski most jest najstarszą  przeprawą  na Sanie. Pochodzi z 1891  roku, a według opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa posiada wybitne wartości jako zabytek techniki.