Funkcjonariusze byłej Izby Celnej w Przemyślu oskarżeni o korupcję

4 sierpnia 2017

Funkcjonariusze byłej Izby Celnej w Przemyślu oskarżeni o korupcję. Na ławie oskarżonych zasiądzie także dwunastu obywateli Ukrainy.
W dniu 31 lipca br. Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie skierował do Sądu Okręgowego w Przemyślu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom.
Wśród oskarżonych jest trzech funkcjonariuszy byłej Służby Celnej z Przemyśla i Medyki: Tomasz J., Robert N., Robert O. Prokuratura zarzuca im przyjmowanie od obywateli Ukrainy korzyści majątkowych w zamian za naruszenie przepisów prawa i niedopełnienie obowiązków służbowych określonych oraz umożliwienie dokonania przemytu celnego w postaci papierosów.
W zamian za łapówki w łącznej wysokości 15 tysięcy złotych Tomasz J. umożliwił przemyt 37 tysięcy 500 paczek papierosów. Przyjmując łapówki w łącznej wysokości 7 tysięcy 783 złote Robert N. umożliwił przemyt 14 tysięcy 500 paczek papierosów. Oskarżony Robert O. przyjął łapówki w łącznej wysokości 800 złotych i umożliwił przemyt 2 tysięcy paczek papierosów. Oskarżeni przyjmowali korzyści majątkowe w związku z pełnioną funkcją publiczną i uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu. Do popełnienia tych czynów dochodziło w okresie od stycznia 2014 roku do września 2014 roku głównie w Medyce i Przemyślu.– informuje Prokuratura Krajowa.
Na ławie oskarżonych zasiądzie także dwunastu obywateli Ukrainy.
Prokurator zarzucił 11 osobom m.in. wręczanie funkcjonariuszom byłej Służby Celnej łapówek w wysokości od 1 tysiąca 200 złotych do 26 tysięcy 83 złotych.
Jeden obywatel Ukrainy został oskarżony o sprowadzenie do Polski, bez dopełnienia obowiązku celnego, papierosów bez polskich znaków skarbowych akcyzy w łącznej ilości co najmniej 15 tysięcy paczek, czyniąc sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu.
Papierosy były przemycane do Polski przez przejście graniczne w Medyce.