Forteczne zmagania i odczarowywanie przemyskiego parku [galeria]

20 czerwca 2014

W ubiegłą sobotę park miejski opanowały rozbiegane grupy przemyślan w wieku od kilku do mocno kilkudziesięciu lat. Pomimo ulewnego deszczu, który rozmiękczył parkowe ścieżki, biegali oni z mapami w ręku, jakby czegoś szukali.

Czyżby pomiędzy drzewami skrywał się jakiś skarb albo wojenny łup? Niestety nie, gdyż chyba wszystko, co można było w parku wykopać zostało już znalezione. Jednakże w tym dniu park zamienił się w miejsce gry terenowej, a poszukiwacze byli zawodnikami „GRY O FORT” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Impreza została przeprowadzona dzięki dotacji od Prezydenta Miasta Przemyśla, uzyskanej przez stowarzyszenie w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu wspierania i upowszechniana turystyki i krajoznawstwa.

Gra terenowa, zaproponowana wszystkim chętnym, była połączeniem biegu na orientację z konkursem wiedzy o twierdzy Przemyśl. Zawodnicy startowali w dwuosobowych drużynach i do wyboru mieli następujące kategorie: bieg tandemów rodzinnych oraz bieg tandemów przyjacielskich. Zadaniem drużyn było zlokalizowanie siedmiu punktów kontrolnych na terenie parku, a następnie dotarcie do nich w jak najkrótszym czasie. W każdym punkcie należało poprawnie odpowiedzieć na pytanie związane z przemyskimi fortyfikacjami, przyrodą parku i Pogórza, czy historią miasta.

Szczególny nacisk w „Grze O Fort” położono na poznanie parku i jego „odczarowanie”, prezentując go jako miejsce przygody, tajemnicy i historii. Okazuje się bowiem, że wielu mieszkańców, wybierając się na spokojny niedzielny spacer po parkowych alejkach, wciąż nie wie, że to miejsce historyczne, z zachowanymi fragmentami murów, fortyfikacji i bunkrów. Organizatorzy mają nadzieję, że świadomość tego faktu pozwoli na dostrzeżenie poznawczych walorów spacerów, które ze zwykłych przechadzek mogą przemienić się w atrakcyjną przygodę, szczególnie dla dzieci.

Poza tym „Gra o Fort” miała za zadanie rozruszać przemyślan – bez względu na wiek. I tak się stało – chociaż kilometrażem trasa odbiegała od maratonu, to zapewne wywołała szybsze bicie serca i wzrost tętna. Cała impreza stanowiła więc świetną okazję do wyjścia z domu i aktywnego spędzenia soboty, jednakże dla niektórych – szczególnie dla dzieci – motorem napędowym do uczestnictwa były nagrody. A było o co powalczyć! Zwycięzcy otrzymali tablety oraz pamiątkowe puchary. Dzięki sponsorom imprezy (Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Hotel Accademia, Media Markt, PCK Grupa Ratownictwa Przemyśl, EMI Studio, ANMA) wśród nagród znalazły się również: akcesoria elektroniczne, voucher na pobyt w Hotelu Accademia, pięknie wydane albumy o Przemyślu i liczne przewodniki po szlakach turystycznych Ziemi Przemyskiej.

Zwycięzcami w kategorii bieg tandemów rodzinnych został Bogusław Majkrzak i Marcel Majkrzak, natomiast pierwsze miejsce w kategorii bieg tandemów przyjacielskich zdobyli Grażyna Król oraz Grzegorz Basarab.

Po uroczystym wręczeniu nagród, którego dokonywał Prezydent Miasta Przemyśla, na Zniesieniu odbyło się ognisko integracyjne dla uczestników „Gry o Fort”, podczas którego żywo dyskutowano na temat dat, oblężeń i innych wydarzeń, które miały tutaj miejsce sto lat temu…

am (PWSW)