Finał XIV Międzyszkolnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek

11 stycznia 2020

Pierwsze nagrody wyśpiewali sobie w XIV Międzyszkolnym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Przemyślu – Karol Choma z przemyskiej SP nr 14 (w kategorii młodzieżowej) oraz Aleksandra Czereba ze SP nr 15 (w kategorii wiekowej młodszej).

 

Aleksandra Czereba
Karol Choma

Drugie nagrody przypadły w udziale (w kategorii młodszej) Laurze Brzezawskiej ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Olszanach oraz (w kategorii młodzieżowej) ex-aequo Natalii Kleban i Magdalenie Pudesz – obie ze SP nr 14 w Przemyślu . Nagrody trzecie zdobyły: Maja Jaroch (kategoria młodsza) ze Szkoły Podstawowej w Wyszatycach i Ewa Pawłowska ( kategoria młodzieżowa) z I LO w Przemyślu. Wśród wyróżnionych znaleźli się młodsi uczestnicy: Julia Hreczanik i Dominika Kuźbida – obie ze SP im. JP II w Olszanach oraz Karol Fugowski ze SP nr 15 w Przemyślu, a w kategorii młodzieżowej: Zofia Nykel i Jakub Duży – z przemyskich Szkół Podstawowych nr 14 i 15.

Koncert finałowy tej imprezy, zorganizowanej przez Szkołę Podstawową nr 14 im. Zjednoczonej Europy wraz z Centrum Kulturalnym w Przemyślu, pod honorowym patronatem Prezydenta Przemyśla Wojciecha Bakuna, odbył się w Centrum Kulturalnym 10 stycznia br. Występy laureatów festiwalu były prawdziwą ucztą dla publiczności, głównie młodzieżowej, która sekundowała swoim faworytom, nagradzając brawami ich wykonania.

Docenić warto pracę opiekunów młodych artystów, a są to: Jadwiga Bąk, Łukasz Cebeńko, Joanna Cioch, Małgorzata Maciuszek, Agnieszka Marcińczak i Barbara Semków. Zadbali oni nie tylko o ciekawy i oryginalny repertuar oraz przygotowanie muzyczne podopiecznych, lecz również o ich znakomitą dykcję i obycie sceniczne. To ludzie tacy jak oni, ucząc w szkołach nie zawsze docenianych przedmiotów artystycznych, dostrzegają i szlifują młode talenty oraz kształtują świadomych odbiorców kultury i sztuki.

Jury, które wyłoniło laureatów, obradowało w składzie: Piotr Wajda, ks. dr Tadeusz Bratkowski, Jacek Marcińczak. Fundatorzy nagród to: Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Przemyślu, przemyska „Astra” S.A., ks. Tadeusz Baj – proboszcz Parafii Podniesienia Krzyża Św. w Przemyślu oraz kilkoro radnych Rady Miejskiej.

Zamykając Festiwal ks. Tadeusz Bratkowski powiedział, że gdy powstają wątpliwości, czy organizować jego kolejną edycję, na szali pojawia się jedno słowo… radość! Bo tej imprezie towarzyszy radość i to ona daje napęd do dalszego działania. Zatem czas już myśleć o kolejnym – XV Festiwalu, być może poszerzonym i wzbogaconym o inne treści muzyczne.

 

 

sa

zdjęcia – Agnieszka Głużycka-Choma