Darmowe podręczniki już w maju

23 kwietnia 2014

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego rząd planuje wprowadzić pierwsze zmiany obejmujące darmowe podręczniki dla uczniów. Podręcznik w formie PDF ma się pojawić w maju i wtedy będzie oceniany przez opinię publiczną.

Jako pierwsi darmowy podręcznik dostaną uczniowie rozpoczynający w tym roku edukację szkolną. Otrzymają oni również dotację w kwocie 25 zł na zakup podręcznika do języka obcego oraz 50 zł na zakup ćwiczeń. Podręcznik przygotowywany przez MEN będzie miał 4 części i dotyczył będzie edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej. Ma on być własnością szkół i przekazywany kolejnym rocznikom uczniów.

Uczniowie wyższych klas podstawowych oraz gimnazjaliści na darmowe podręczniki będą musieli poczekać do roku 2017.

Podręczniki będą wybierać nie jak do tej pory poszczególni nauczyciele, ale zespoły nauczycieli z danej szkoły, a ich wybór ma być opiniowany przez radę ministrów. Ale aby dotacja mogła zostać przyznana musi zostać spełniony warunek, komplet podręczników będzie mógł być używany przez uczniów tej klasy przez co najmniej 3 lata.

Przygotowany przez MEN projekt zakłada, że jeśli nauczyciele uznają, iż będzie potrzebny inny podręcznik niż rządowy, to jego zakup będzie musiała sfinansować gmina. To z kolei będzie miało wpływ na nierówną edukację wiążącą się z różnym poziomem zasobności gmin.

Wyłączność MENu na wydanie darmowego podręcznika spowoduje, że znikną małe i średnie wydawnictwa edukacyjne, które w swojej ofercie posiadają podręczniki będące laureatami nagród krajowych i międzynarodowych.

 Anna Fortuna