Czy Twoim zdaniem Powstanie Warszawskie miało sens? [ankieta]

2 sierpnia 2019

Wczoraj przypadła 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Od lat trwa spór publicystów i historyków o sensowność tej akcji zbrojnej. Dla jednych była to ofiara złożona na ołtarzu wolności Polski, inni uzasadniają decyzję względami geopolitycznym-powstanie miało pokazać Stalinowi, że Armia Krajowa ma zdolność bojową, a rząd Państwa Podziemnego miał uzyskać lepszą pozycję negocjacyjną do rozmów z Sowietami.

Przeciwnicy powstania wskazują, że akcja nie miała szans powodzenia, a rząd w Londynie wysłał na rzeź niedozbrojonych żołnierzy w imię megalomanii politycznej i gierek personalnych we własnym obozie.

Fakty są nieubłagane: powstanie doprowadziło do ponad 200 tysięcy ofiar śmiertelnych po stronie polskiej, zniszczenia Warszawy nazywanej przed wojną Paryżem Północy i wypędzenia ze stolicy kilkuset tysięcy mieszkańców.

Wczoraj premier Morawiecki złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą wydanie rozkazu rozpoczęcia powstania przez płk. A. Chruściela ps. Monter, mówiąc, że ,,nie byłoby wolnej Polski bez tamtej hardej postawy, bez walki z bestią, z bestią niemiecką, bestią, która wbiła kły w Warszawę, wbiła kły w Polskę”.

Przeciwnicy tradycji sanacyjnej twierdzą zgoła inaczej. Według nich, gdyby nie bezsensowna rzeź polskiej elity, wolna Polska przyszłaby znacznie szybciej i byłaby znacznie lepsza.

Dlatego przygotowaliśmy ankietę, by zapytać naszych Czytelników o zdanie w tej sprawie.

[forminator_poll id=”51086″]