Czy Przemyśl będzie nadal współpracować ze Lwowem?

06/01/2019
918 Views

Poseł oraz przedstawiciele sześciu organizacji i środowisk patriotycznych z regionu przemyskiego, zwrócili się do władz miasta Przemyśla o rozpatrzenie sensu dalszej współpracy z władzami miasta Lwowa. Współpraca ta odbywa się na zasadzie miast partnerskich, a zdaniem tych osób obecnie przynosi nam tylko wstyd i hańbę.

“Uważamy że ewentualne dalsze partnerstwo jest możliwe ale pod warunkiem zmiany wrogiego, cynicznego postępowania władz miasta Lwowa w stosunku do mieszkających tam Polaków oraz zaprzestania gloryfikacji zbrodniarzy-morderców z OUN-UPA.” – czytamy w liście otwartym do władz Przemyśla.

List został skierowany do prezydenta Przemyśla, Rady Miejskiej w Przemyślu, starosty powiatu przemyskiego i mediów. Podpisał się pod nim poseł Robert Majka oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Obrońców Pamięci Orląt Przemyskich – Stanisław Żółkiewicz, Związku Sybiraków Oddział w Przemyślu – Mariusz Piwko, Krajowego Stowarzyszenia Wojsk Kolejowych – Andrzej Mikulski, Związku Strzeleckiego Strzelec Okręg Przemyski – Ryszard Karpiński, Wolni I Solidarni – Adam Biliński oraz Podkarpackiego Związku Piłsudczyków – Czesław Buksiński.

Powodem napisania listu stała się decyzja Lwowskiej Rady Obwodowej, która uchwaliła rok 2019 w obwodzie lwowskim na Ukrainie rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Autorzy pisma uważają to za skandal i prowokację.

– Czy to nie wstyd i hańba być miastem partnerskim dla Lwowa gdzie gloryfikuje się ludobójców narodu polskiego i zbrodniarzy wojennych, ulice noszą imiona osób odpowiedzialnych za ludobójstwo ludności polskiej (Stepan Bandera, Roman Szuchewycz) i gdzie znajdują się pomniki tych zbrodniarzy? – dopytują podpisani pod listem.

Ich zdaniem współpraca pomiędzy Przemyślem i Lwowem, która trwa od 1995 r., jest współpracą jednostronną. Jako przykład wymienia się tutaj budynki, jakie oddano w naszym mieście Ukraińcom, np.: gmach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, zespół budynków Szkoły przy ul.Basztowej, Ukraiński Dom Ludowy.

– Można uznać, że działają prowokacyjnie i złośliwie nie oddając Polakom wyznania rzymskokatolickiego Kościoła św. Marii Magdaleny we Lwowie. Od czasu odebrania wiernym kościoła w 1962 rzymskokatolicka wspólnota stale ubiega się o jego zwrot, czego konsekwentnie odmawiają lwowskie ukraińskie władze. – czytamy w liście.

Władze miasta Przemyśla nie odpowiedziały jeszcze na pismo skierowane do nich.

Inne wiadomości

Próbował przemycić przez granicę nielegalny towar
Wiadomości
219 views
Wiadomości
219 views

Próbował przemycić przez granicę nielegalny towar

af - 18/01/2019

Obywatel Niemiec próbował przemycić przez granicę alkohol i papierosy. Nielegalny towar przechwycili jednak funkcjonariusze Służby Celno - Skarbowej. 12 stycznia,…

Miało być bezpieczniej, wciąż nie jest
Wiadomości
753 views
Wiadomości
753 views

Miało być bezpieczniej, wciąż nie jest

af - 17/01/2019

Przesunięcie przejścia dla pieszych z ul.św. Jana na ul.Glazera miało poprawić bezpieczeństwo zarówno przechodniów jak i samych kierowców. Tak jednak…

Karnawałowy Koncert na scenie Zamku Kazimierzowskiego [galeria zdjęć]
Wiadomości
276 views
Wiadomości
276 views

Karnawałowy Koncert na scenie Zamku Kazimierzowskiego [galeria zdjęć]

af - 17/01/2019

11 stycznia na scenie Zamku Kazimierzowskiego odbył się Koncert Karnawałowy w wykonaniu Przemyskiego BIG BANDU pod dyrekcją Antoniego Gurana oraz…