Czy dobrze odżywiasz swoje dziecko?

1 grudnia 2016

Pierwszy szkolny dzwonek to moment tak samo stresujący dla dzieci jak i dla rodziców. Nasze pociechy zaczynają przygodę z edukacją; wkraczają w inny nieznany im jeszcze świat. Nowe otoczenie, nowi koledzy, nowe wymagania… Dla rodziców, zwłaszcza dla mam, jest to trudny i czasem odrobinę bolesny moment. Pierwsze dni szkoły to niezwykle ważny czas, w którym trzeba zacząć wypracowywanie modelu zdrowego odżywiania naszego dziecka.

W pośpiechu dnia codziennego często pomijamy śniadania, a razem z nami omijają je nasze dzieci. Nic bardziej błędnego. Nie bez powodu śniadanie jest uważane za najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego? Przede wszystkim daje energię na aktywny początek dnia, pozwala się „obudzić”, sprawia że cały organizm zaczyna pracować. Jest również niezwykle ważne dla zachowania szczupłej i zdrowej sylwetki, zarówno dla nas jak i dla naszych pociech.

Śniadanie powinno być pełnowartościowe i składać się z produktów spożywczych pochodzących z różnych grup. Jeżeli dziecko przebywa w szkole dłużej niż 3 godziny, powinno zjeść drugie śniadanie. Może to być na przykład kanapka z pełnoziarnistego pieczywa z twarożkiem, ze szczypiorkiem i rzodkiewką, do tego owoc i woda mineralna do picia. Bardzo ważne jest, aby zaopatrzyć dziecko w napój do szkoły. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, pozwoli również uniknąć zbyt szybkiego zmęczenia związanego z odwodnieniem. Dzieci są bardzo aktywne: na przerwach biegają, uczestniczą w zajęciach wychowania fizycznego i dodatkowych zajęciach sportowych, dlatego tak ważne jest, aby miały przy sobie butelkę wody, aby ugasić pragnienie.

Dlaczego woda, a nie słodki napój?

Po pierwsze woda lepiej gasi pragnienie. Słodkie napoje ze względu na dużą zawartość cukru powodują, że po wypiciu kilku łyków chce nam się pić jeszcze bardziej. Po drugie cukier zwiększa kaloryczność napoju, dodatkowo dostarczając do organizmu dziecka zbędną dawkę energii, co sprawia, że dzieci są pobudzone i często mają problemy z koncentracją. Również soki owocowe nie są dobrym rozwiązaniem (chyba że sami wyciśniemy je w domu ze świeżych owoców). Dlaczego? Bardzo często zawierają dużą ilość dodanego cukru. Nawet jeśli na kartonie czy butelce jest napisane „sok 100% bez dodatku cukru” nie zapominajmy o sprawdzeniu składu. Jeśli sok jest wyprodukowany z zagęszczonego soku czy koncentratu, to znaczy że zawiera dodatkowy cukier. Co zrobić jeśli dziecko nie lubi i nie chce pić wody? Dodajmy do niej świeże owoce, wyciśnijmy do butelki sok z połowy pomarańczy lub cytryny, wzbogaćmy całość kilkoma listkami mięty – od razu smak będzie ciekawszy, a dziecko chętniej wypije taki „napój”.

Czekoladowe batoniki, słodycze, napoje gazowane, fast-foody i chipsy nie są dobrym rozwiązaniem – mówi Katarzyna Karpowicz dietetyk z centrum dietetycznego Naturhouse w Przemyślu. -Wysokokaloryczne przekąski są ubogie w błonnik pokarmowy, witaminy i składniki mineralne oraz mogą prowadzić do otyłości i awitaminozy.

Jeżeli nasze dziecko przebywa w szkole dłużej niż 6 godzin, oprócz drugiego śniadania powinno także zjeść zbilansowany obiad, a więc zupę, drugie danie i deser, którym będzie owoc, galaretka lub kompot. W przypadku dzieci 5-6 letnich, mogą one zjeść w szkole nawet do 3 małych posiłków. Bardzo ważne jest, abyśmy pamiętali, że porcje muszą być małe – ½ – 1/3 porcji osoby dorosłej.

Kolacja powinna być lekka, bez potraw smażonych. Aby zwiększyć odporność, do każdego posiłku podajemy różnorodne warzywa i/lub owoce – dodaje dietetyczka. – Monotonii mówimy stanowcze nie i jednocześnie zwiększamy podaż składników mineralnych i witamin.

Już od 19 września w ramach piątej edycji akcji Uwaga Nadwaga będzie można zaprosić dietetyka na prelekcję do szkoły Twojego dziecka. W ramach spotkania z uczniami lub rodzicami czy personelem, specjalista do spraw żywienia w przystępny sposób przekaże najważniejsze informacje dotyczące prawidłowych nawyków żywieniowych tak, by Twoje dziecko mogło zdrowo się rozwijać.

Centrum Dietetyczne Naturhouse w Przemyślu
ul. 3-go Maja 8
kom. 539-993-444

logo-naturhouse-298267_w650

umow_sie