Czego także uczą w szkole w Maćkowicach? Zasad savoir vivre’u

15 listopada 2014

Czy pamiętacie, z której strony kładzie się widelec a z której nóż? Jak prawidłowo się siedzi za stołem, w jaki sposób prawidłowo je się zupę, a w jaki rybę? Wszystkich zasad kindersztuby i savoir-vivre’u uczyły się dzieci z Zespołu Szkół w Maćkowicach w ramach projektu „Grunt to dobre Wychowanie”

W ramach projektu nauczyciele i specjaliści uczyli dzieci z IV i v klas, jak poprawnie i zgodnie zasadami dobrego wychowania zachowywać się w towarzystwie, na ulicy, w kinie czy teatrze. Dzieci poznawały tak zdawałoby się banalne czynności jak zasady ustępowania pierwszeństwa czy rozmowy przez telefon.

W trakcie jednego z etapów, dzieciom i pedagogom towarzyszył reporter Portalu Przemyskiego. W przemyskiej restauracji „Na Górce” prowadzone były zajęcia z prawidłowego zachowania przy stole, począwszy od jego nakrycia aż do spożywania posiłku. Dzieci, nie uczyły się na sucho, tylko przy dwudaniowym obiedzie, który został pomyślany w ten sposób, aby uczniowie mogli nauczyć się przy nim jak najwięcej zasad dobrego wychowania.

Takie akcje jak „Grunt to dobre wychowanie” w czasach, w których co raz większa ilość ludzi w eleganckich restauracjach je posiłki podparta o stół, wchodzi do pomieszczeń lub autobusów, nie przepuszczając najpierw wychodzących, są jak najbardziej potrzebne, a nam wypada im tylko przyklasnąć.