Chicago w Przemyślu. ZDJĘCIA

22 lipca 2019

 

Zespół Pieśni i Tańca „Polonia” z Chicago (USA), uczestniczący w XVIII Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie, koncertował w niedzielę (21.07) w Przemyślu. Towarzyszył mu miejscowy Zespół Pieśni i Tańca „Przemyśl”. 

Przed koncertem oba zespoły wzięły udział w paradzie ulicami przemyskiej Starówki. W połowie parady lunął deszcz, który niestety do końca towarzyszył występom obu zespołów na scenie w Rynku. Koncert oglądało kilkudziesięciu najbardziej wytrwałych przemyślan, którzy kryli się przed rzęsistym deszczem pod parasolami i koronami drzew. Byli najwyraźniej wzruszeni występem rodaków zza oceanu.

 Bardzo wspaniały koncert. Bardzo mi się podobał. Mimo deszczu, mimo złej pogody i aury, to wspaniałe, bardzo miłe, że nasi Polacy, rodacy, kultywują tę kulturę, tradycje. Po prostu serce się raduje – podzieliła się swoim wzruszeniem Agnieszka Choma. 

Emilia Wójciak z chicagowskiego zespołu „Polonia” nie ukrywała swoich patriotycznych uczuć wobec Polski: 

Polacy, którzy są na obczyźnie, tańczą w zespołach, i w ten sposób kultywujemy swoją ojczyznę i swoje polskie tradycje przez taniec, przez śpiew, przez przepiękne polskie kostiumy. I my jako zespół, Zespół Pieśni i tańca „Polonia” Chicago, bardzo się cieszymy, że jesteśmy na tym festiwalu, ponieważ  możemy pokazać ludziom w Polsce, że Polacy na obczyźnie są dumni, że są Polakami, bo my tęsknimy za tym krajem i to jest nasz dom, kraj rodzinny matki mej. I bardzo się cieszymy, że jesteśmy tutaj.

Pierwszy Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie odbył się w 1969 roku, czyli 50 lat temu. W osiemnastu festiwalach, odbywających się zwykle co trzy lata, zawitało do Rzeszowa ponad 200 tys. uczestników zgrupowanych w 607 zespołach z całego świata. W tegorocznym rzeszowskim festiwalu gości ponad 1100 uczestników z USA, Kanady Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, Brazylii, Czech, Mołdawii, Rosji, Szwecji i Ukrainy.  Najwięcej polskich zespołów przysłały na światowy festiwal w Rzeszowie: Stany Zjednoczone, Kanada, Francja i Wielka Brytania.

 

 

(tekst i zdjęcia  – JB)