„Chcę Ci dać, to co najlepsze”. Program przemyskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

25 września 2014

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Przemyślu realizuje innowacyjny program profilaktyczny, z zakresu profilaktyki rówieśniczej – „Chcę Ci dać to, co najlepsze”, który oparty jest na skutecznych strategiach oddziaływań profilaktycznych oraz profilaktyce rówieśniczej, finansowany przez Województwo Podkarpackie, dzięki dotacji otrzymanej z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Program, do którego dzieci zostały zaproszone, jest innowacyjnym projektem na Podkarpaciu, do tej pory był prowadzony tylko w Przemyślu, a teraz obejmie wybrane szkoły w całym województwie. Jego wyjątkowość polega na tym, że to młodzi młodszym przekazują treści profilaktyczne. Sama forma przekazu rówieśniczego ma często o wiele większe znaczenie dla młodszego, niż wielość nawet najmądrzejszych słów wypowiedzianych przez dorosłych. Dzieci będą miały okazję poznać – „MŁODZIEŻOWYCH LIDERÓW PROFILAKTYKI TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ DZIECI”, ich pasje oraz sposób na życie w wolności od nałogów – mówi Grzegorz Piestrak Prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci na Podkarpaciu.

Sama forma przekazu jest pomyślana, jako pewnego rodzaju show, dynamicznej prezentacji, trwającej ok 60 – 90 min. Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki TPD prezentują swoje pasje, talenty, nietypowe umiejętności min.: triki z zakresu piłki nożnej, gra na instrumentach, talenty wokalne, taniec nowoczesny, hip hop – Break Dance, jump style,i inne. Celem tej części prezentacji jest wzbudzenie u dzieci, pewnego rodzaju zaciekawienia, żywiołowych reakcji, nawet zachwytu nad umiejętnościami prezentujących Liderów, zobaczenia w nich pozytywnych Idoli. Po zakończeniu pokazu pasji i talentów oraz stworzeniu swoistej atmosfery, Liderzy siedząc na krzesłach, w półkolu, przed publicznością opowiadają o swoich zainteresowaniach, zdolnościach, jednak to tylko pretekst, bowiem ich opowiadanie celowo wchodzi w świat wartości. Młodzież mówi o sytuacjach, w których udało się być asertywnym, wyjść zwycięsko z  propozycji mających związek z uzależnieniami. Dzielą się tym, jak życie w wolności od szkodliwych używek może być wspaniałe, dowartościowywać człowieka. Jednocześnie MLP TPD zachęcają dzieci do podjęcia walki o swoją przyszłość, poprzez poszukiwanie i realizowanie pasji. Wskazują na miejsca, jak np. placówki wsparcia dziennego (świetlice, ogniska) Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, gdzie znajdą instruktorów i wychowawców, którzy pomogą im odkrywać w sobie ukryte talenty.

Chcemy stworzyć katalog świadomych zachowań, tzw. „Dekalog MLP TPD”, by każdy kto chce żyć w wolności od nałogów, spełniając jednocześnie kryteria Członka grupy MLP TPD, mógł świadomie włączyć się w proces propagowania formy profilaktyki rówieśniczej, przede wszystkim przez swój styl życia, tym samym czuć się członkiem większej społeczności. Stworzyliśmy również fanpage Młodzieżowych Liderów Profilaktyki TPD, by poprzez Internet Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki mogli także posiadać łączność z potencjalnymi członkami grupy MLP TPD oraz propagować tam działania profilaktyczne.

Ogółem programem pragniemy objąć ok. 1600 uczestników – dzieci uczęszczające do szkół na terenie województwa podkarpackiego.

Inauguracja programu odbyła się 11 września w SP nr 6 w Przemyślu i spotkał się z ciepłym przyjęciem zarówno dzieci jak i nauczycieli oraz radnych miejskich – dodaje Grzegorz Piestrak.