CBA zatrzymało biznesmenów z okolic Przemyśla i Jarosławia

30 stycznia 2019

Przedsiębiorcy z Podkarpacia to kolejne osoby zatrzymane do sprawy dotyczącej wystawiania tzw. pustych faktur. Wśród nich są przedsiębiorcy z okolic Przemyśla.

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury CBA zatrzymali pięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmujących się przestępczością gospodarczą, w tym m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu dokumentów księgowych poświadczających nieprawdę – tzw. „pustych faktur”.

Sprawa dotyczy przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w okolicach Jarosławia i Przemyśla. Materiał dowodowy zebrany dotychczas w sprawie wskazuje, że suma nierzetelnych faktur VAT wynosi co najmniej 3 mln zł.

Ujawniony proceder polegał m.in. na utworzeniu łańcuszka powiązań pomiędzy podmiotami gospodarczymi pozornie świadczącymi sobie wzajemnie różnego rodzaju usługi, których w rzeczywistości nie wykonywali. Wystawione faktury dotyczyły głównie usług transportowych i doradztwa podatkowego.

Zatrzymani zostaną doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie, gdzie usłyszą zarzuty. Tam również zostanie przekazany zgromadzony w trakcie czynności materiał dowodowy.

Są to kolejne zatrzymania w tej sprawie. W grudniu 2018 r. podkarpaccy agenci zatrzymali już pięć osób.

Postępowanie jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Fot. CBA