Bakun wystartuje do Sejmu? Wiele na to wskazuje.

2 września 2019

Bakun to ciągle jedno z najgorętszych nazwisk na podkarpackiej scenie politycznej. Wiele wskazuje, że są ugrupowania polityczne, które zamierzają skorzystać z popularności Wojciecha Bakuna i ,,wjechać” na jego sławie do parlamentu. Chodzi o sztuczkę polegającą na wystawieniu na  listach do Sejmu kandydata o identycznym nazwisku ze znaną osobą, by zdobyć głosy wyborców słabiej zorientowanych w politycznych szczegółach.

Z ustaleń Portalu Przemyskiego wynika, że ugrupowanie Skuteczni Piotra Liroya Marca  zamierza wystawić na pierwszej pozycji w okręgu krośnieńsko-przemyskim Piotra Bakuna, polityka młodego pokolenia, który startował w poprzednich wyborach parlamentarnych z list KUKIZ’15. Na tym podobieństwa pomiędzy Piotrem a Wojciechem Bakunem właściwie się kończą. Piotr Bakun jest pełnomocnikiem Skutecznych na okręg wyborczy nr 22, a w rozmowie z PP potwierdził, że jest wysoce prawdopodobne, że będzie otwierał listę.

Skuteczni Piotra Liroya Marca- znanego rapera i polityka- to konkurencyjne ugrupowanie do Konfederacji. Ugrupowania łączy podobny program gospodarczy i antysystemowość, natomiast dzieli niechęć Liroya do Korwin- Mikkego. Liroy dostał się do Sejmu w 2015 roku z list KUKIZ’15, następnie został wyrzucony z klubu przez Pawła Kukiza, a po rozstaniu z kukizowcami, związał się z Januszem Korwin-Mikkem i narodowcami w ramach Konfederacji. Tam również długo nie zagrzał miejsca, a niepokorny charakter skłonił go do stworzenia własnego ugrupowania.

Piotr Bakun powiedział nam, że jego program dla okręgu będzie mocno prospołeczny, jednak na razie nie będzie ujawniony, bo konkurencja polityczna także jeszcze nie przedstawiła swoich wszystkich pomysłów. Skuteczni do ostatniej chwili zbierają podpisy pod listami w kraju, a według Bakuna podpisy w naszym okręgu są już zebrane. Ugrupowanie zbiera jeszcze ,,górkę”, czyli nadliczbowe podpisy, które mogą się przydać w przypadku wątpliwości ze strony Państwowej Komisji Wyborczej.

Co wiadomo jeszcze o Bakunie? Jest kaznodzieją kościoła metodystów, a przekonania religijne mają znaleźć odbicie w jego programie wyborczym. Bakun pochodzi z Chełma, a związany jest Kornelem Morawieckim i jego ugrupowaniem Wolni i Solidarni. W Skutecznych znalazł się, bo jest to –wg jego słów- platforma, która pozwala na start mniejszym ugrupowaniom prawicowym. Zdaniem Bakuna, krótki czas na zbiórkę podpisów był celowym zabiegiem mającym wyeliminować mniejsze ugrupowania, które ,,podbierałyby” głosy Prawu i Sprawiedliwości.

Jeśli Bakun wystartuje, będzie bezpośrednim rywalem dla Andrzeja Zapałowskiego z Konfederacji. Obaj panowie będą bowiem walczyć o podobny, prawicowy elektorat. Piotr Bakun nie jest spokrewniony z Wojciechem Bakunem, ale, choć nie spotyka się na imprezach rodzinnych z obecnym prezydentem Przemyśla, nie wyklucza, że może mieć z nim wspólnych przodków. Jak powiedział, wszystko jest w tej sprawie możliwe, bo jego pradziad miał dwadzieścioro dzieci.

(red)

zdj. sejm.gov.pl Ł.Błasikiewicz