Atrakcje na ferie

8 stycznia 2020

To już ostatnie dni w szkole… jeszcze czwartek, piątek – i luzik! Od 13 do 24 stycznia w województwie podkarpackim trwać będą ferie zimowe. Aby uatrakcyjnić dzieciom i młodzieży ten wolny od szkolnych obowiązków czas, przemyskie placówki kulturalne i oświatowe przygotowały bogatą ofertę, z której każdy chętny wybierze coś dla siebie.

Młodzieżowy Dom Kultury w Przemyślu zaprasza na: sportowe szaleństwo, spotkanie ze sztuką, warsztaty artystyczne i filmowe, zajęcia taneczno-ruchowe i potyczki intelektualne. Przewidziane są również zajęcia na świeżym powietrzu oraz wycieczki integracyjne. Placówka otwiera podwoje już o 7.30, a zajęcia kończą się 15.30, są też przerwy na posiłki.

W chwili obecnej przyjmujemy już tylko zapisy na listy rezerwowe – poinformował nas dyrektor placówki Stanisław Karszyń, który dodał, że co roku oferta MDK cieszy się dużym zainteresowaniem i zwykle w ciągu kilku dni od ogłoszenia naboru na zajęcia jest komplet chętnych.

Przemyska Biblioteka Publiczna zaprasza najmłodszych już w sobotę (11.01) na „Wyprawę do Złotego Miasta” – bajkę w wykonaniu Teatru Kokon (wstęp wolny). Tego samego dnia rozpocznie się tu także konkurs „Superczytelnik ferii 2020”, który potrwa do 25 stycznia. Zimowy Turniej Gier na X-BOX One – FIFA 20, trwał będzie od 21 do 24.01, w godz. 11.00 -14.00. „Kreatywne Ferie w Bibliotece” to propozycja dla dzieci w wieku 6 – 10 lat. Będą to zajęcia animacyjno-edukacyjne, przewidziane na pierwszy tydzień ferii, w godz. 11.00 – 14.00.

Kto odkrywa w sobie talent aktorski i lubi teatr, może skorzystać z oferty przemyskiego „Fredreum”, które w czasie ferii organizuje warsztaty teatralne dla nastolatków.

O dzieciach i młodzieży pamiętało również Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, przygotowując warsztaty związane tematycznie z wystawą „Cztery pory roku na wsi”. Będzie tu można m.in. zaprojektować stroje ludowe, poznać dawne techniki zdobienia tkanin czy wykonywania mebli.

W „Warsztatowie” przy ul. Asnyka  codziennie będzie się kręciło koło garncarskie, a na nim – kto zechce, spełni swoje artystyczne wizje, związane z hasłem dnia. W poniedziałek, trzynastego, swój dzień będzie miał Czarny Kot (choć zwykle obchodzi go 17 listopada) i wtedy właśnie powstaną ceramiczne kocie figurki albo skarpetkowe pacynki. W Dniu Ziemi uczestnicy warsztatów stworzą wizerunki zagrożonych gatunków zwierząt. Będzie też m.in.: Dzień Pluszowego Misia, Dzień Książki oraz Dzień Nie Lubię Poniedziałków, w którym można tworzyć coś dowcipnego na poprawę humoru oraz Dzień Babci i Dziadka. Uczestnicy warsztatów poznają różne techniki artystyczne – od ceramiki, poprzez malowanie na szkle, kaligrafię, filcowanie i inne. Będzie gorąca czekolada i dużo dobrej zabawy, a jeśli pogoda pozwoli, również wyprawy do parku.

Miłośnicy sportu skorzystają z oferty, którą proponują kluby i organizacje sportowe. W mieście są trzy lodowiska (przy ul. Sanockiej i Dworskiego oraz na pl. Niepodległości) i, naśnieżony właśnie, stok narciarski – więc tylko malkontenci mogą powiedzieć, że nuda i nic się nie dzieje.

sa