Aktywne przejście dla pieszych w Przemyślu ma zwiększyć bezpieczeństwo

06/09/2018
4671 Views

Pierwsze aktywne przejście dla pieszych w Przemyślu już działa. Czy zdaniem mieszkańców zda ono egzamin oraz gdzie powinny się pojawić kolejne?

Budowa aktywnego przejścia dla pieszych nieopodal skrzyżowania ul. Mickiewicza z ul. Konarskiego ma poprawić w tym miejscu bezpieczeństwo i komfort zarówno pieszych, jak i kierowców. W ostatnim czasie bowiem miało miejsce tam wiele niebezpiecznych zdarzeń drogowych.

Wspólnie z mieszkańcami Przemyśla chcielibyśmy zastanowić się, w których miejscach w naszym mieście pożądane byłoby zainstalowanie podobnych rozwiązań. Ja sam, już w tej chwili, na pewno mógłbym wskazać co najmniej dwie takie lokalizacje. Pierwsza dotyczy ulicy Św. Jana Nepomucena, gdzie miały miejsce wypadki śmiertelne, a drugą jest przejście znajdujące się na styku ulic Sanockiej i Wyb. Piłsudskiego (przy kładce). Dla wyjeżdżających z miasta jest ono widoczne już z całkiem dużej odległości, natomiast wszyscy kierowcy wyłaniający się z łuku od strony Sanockiej, niestety bardzo często nie zachowują odpowiedniej prędkości, w związku z czym zauważają je stosunkowo późno, a co za tym idzie – narażają na ogromne niebezpieczeństwo pieszych przechodzących przez jezdnię – powiedział podczas briefingu prasowego Robert Choma, prezydent miasta Przemyśla.

Zebra na ul. Mickiewicza, jest inteligentnym systemem bezpiecznego przejścia dla pieszych, informującym kierowcę o osobach poruszających się na przejściu oraz o tych zbliżających się do niego. Zebra posiada zsynchronizowane ze sobą elementy: czujnik ruchu, punktowe elementy odblaskowe i lampy wczesnego ostrzegania, które zostały umieszczone nad znakiem D-6. Zebra ma także wbudowany system identyfikacji pieszego, który automatycznie aktywuje do świecenia elementy bezpiecznego przejścia. Sam sygnał ostrzegawczy emitowany jest tak długo, dopóki pieszy nie opuści przejścia. Dzięki niemu kierowca zwraca większą uwagę na to, co dzieje się na „zebrze”. Dodatkowo samo przejście zostało wymalowane na jaskrawym, czerwonym tle, co znacznie zwiększyło jego widoczność.

Tak naprawdę, chcielibyśmy przede wszystkim zapytać mieszkańców, czy to konkretne przejście zdaje egzamin. Chcemy bowiem rozważyć, czy takie aktywne przejścia dla pieszych nie są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich miejsc zgłaszanych nam jako te, które są szczególnie niebezpieczne. W związku z powyższym czekamy na opinie kierowców, ale także – a może przede wszystkim pieszych, bo to przecież o ich bezpieczeństwo głównie nam chodzi – dodał Grzegorz Hayder, zastępca prezydenta miasta.

Wszelkie opinie, uwagi i sygnały dotyczące funkcjonowania i zasadności aktywnego przejścia dla pieszych znajdującego się na ul. Mickiewicza, można zgłaszać osobiście w Urzędzie Miejskim lub za pomocą nowej mobilnej aplikacji miejskiej, którą każdy może bezpłatnie ściągnąć na swój telefon.
Koszt przedsięwzięcia: 41.990 zł brutto.

Inne wiadomości

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
603 views
Wiadomości
603 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
574 views
Wiadomości
574 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.
Wiadomości
1373 views
Wiadomości
1373 views

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.

adm - 15/02/2019

W Przemyślu odbędzie się casting na statystów do filmu „Ziuk. Młody Piłsudski’’, który jest realizowany przez telewizję publiczną. Producenci poszukują…