„Spotkania przy planszówkach” – świetna inicjatywa przemyskich entuzjastów gier
Ich pasją są gry planszowe. Sami stworzyli pięć prototypów. Teraz zainicjowali cykl spotkań „Zabawna edukacja – spotkania przy planszówkach”, podczas których będą pokazywać jak fajnie spędzić wolny czas, ucząc się przy tym i rozwijając swoje zainteresowania.
Jan Balicki i Szczepan Marciniec to pasjonaci planszówek, którzy sami stworzyli pięć prototypów gier, a z ich inicjatywą można się zapoznać na fanpage Urge of Creation. Swoją pasją do gier planszowych chcą zarazić innych pokazując, że ta forma spędzania czasu to nie tylko świetna rozrywka, ale także fajny sposób na naukę i rozwijanie zainteresowań. Pomóc ma im w tym cykl „Zabawna edukacja – spotkania przy planszówkach”.
Ma to być cykl spotkań, który będzie łączył gry planszowe z warsztatami edukacyjnymi, artystycznymi. Na przykład wybieramy jakiś ciekawy motyw z gry i dodatkowo w prostej formie – dostosowanej do wieku uczestników – o nim opowiadamy. Warsztaty mają być luźne z burzą mózgów – mówi Jan Balicki jeden z pomysłodawców inicjatywy Urge of Creation.
Trzy spotkania już za nimi. Dodatkowo zostali zaproszeni przez nauczycieli SP nr 15 na spotkanie z grami planszowymi dla uczniów i ich rodziców. Do cyklu spotkań przy planszówkach włącza się także Fundacja Kuźnia Talentów z prezesem Remigiuszem Łucem na czele, który jest nauczycielem w Gimnazjum nr 3. Spotkanie inauguracyjne cyklu „Zabawna edukacja – spotkania przy planszówkach” odbyło się 17 grudnia w Gimnazjum nr 3 w Przemyślu.
Mając tutaj możliwość pracy z młodszymi dziećmi chcemy pokazać zarówno im jak ich rodzicom gry dostępne na rynku oraz prototypy. Pokażemy możliwości rozgrywek w gry planszowe i karciane od strony dla większości nieznanej. Dzięki temu, że współczesne gry są bardzo rozbudowane tematycznie dzieci będą mogły nauczyć się czegoś nowego – mówi Szczepan Marciniec – Już pierwsze spotkania pokazały, że dzieci mają problem ze skupieniem się. W szkole często zdarza się, że wykonują czynności automatycznie, nie zastanawiając się przy tym. Grając w planszówki trzeba się skoncentrować, myśleć nie tylko nad swoimi ruchami, ale też innych graczy.
Szkoły coraz bardziej chętne są na promowanie innej formy rozrywki. Nauczyciele obserwują zbyt duże uzależnienie od telefonów i aplikacji u dzieci, a przez to pewną alienację. Planszówki są jedną z lepszych form integracji, trzeba wspólnie usiąść, rozmawiać, nie da się uniknąć bezpośredniego kontaktu. Chcemy pokazać rodzicom, że to oni też powinni zagrać z dziećmi, pomoże im to zrozumieć dziecko, a być może i dostrzec jego skrywane zainteresowania – dodaje J.Balicki – Nie ukrywam, że po części szukamy talentów. Chcemy, żeby w miarę upływu czasu młodzież nabrała pewności siebie i sami dla siebie przygotowywali takie spotkania, dzielili się swoimi pasjami. Dzięki temu zobaczą, że zdobywanie wiedzy i jej przekazywanie jest nagrodą samą w sobie.
Inicjatorzy „Zabawnej edukacji” zapraszają wszystkich chętnych do współpracy. Mile są widziane osoby, które mają pomysł na temat warsztatów i chciałyby go zrealizować.
Rozwój cyklu można wesprzeć darowiznami w dowolnej postaci poprzez Fundację Kuźnia talentów. Organizatorzy zapowiadają także, że będą poszukiwać współpracy ze sponsorami oraz wydawnictwami.
Spotkania będą organizowane systematycznie, kolejne odbędzie się m.in. w SP nr 11. Zapowiedzi warsztatów będą się pojawiać m.in. na fanpage Urge of Creation, stronie Fundacji Kuźnia Talentów, na stronach szkół.