75 rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę

18 września 2014

Mieszkańcy Przemyśla wzięli udział w obchodach 75 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Uroczystości były okazją do wręczenia odznaczeń.

W we wtorek, 16 września po przemyskich ulicach przejechał Rowerowy Rajd Pamięci. Wśród jego uczestników był również prezydent Robert Choma. Rajd zorganizowany przez Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu wystartował i zakończył się na skrzyżowaniu ul. Zadwórzańskiej i Al. Solidarności.

Główne obchody 75 rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę odbyły się dzień później, w środę. Rozpoczęła je w przemyskiej Archikatedrze msza św. w intencji ofiar oraz żyjących Sybiraków. Po nabożeństwie wręczono odznaczenia. Zarząd Krajowego Związku Piłsudczyków RP przyznał Złoty Krzyż Oddziałowi Związku Sybiraków w Przemyślu oraz radnemu Januszowi Łukasiewiczowi. Srebrną Odznakę Honorową za zasługi dla Związku Sybiraków otrzymali : Helena Czernicka, Jan Filozof, Krystyna Hańczuk, Krystyna Jasz, Edward Kroczek, Mariusz Piwko, Maria Wielgosz oraz Władysław Witesko. Zaś Odznakę Honorową Sybiraka otrzymali: Teresa Bobko i Jadwiga Maszczak.

Dalsze uroczystości odbyły się na cmentarzu wojskowym, przy Grobie Katyńskim. Uczestniczyli w nim kombatanci, sybiracy, przedstawiciele samorządów i służb mundurowych, parlamentarzyści. W swoim wystąpieniu prezydent Robert Choma powiedział „To czas w którym musimy upominać się o prawdziwą historię, którą próbuje zafałszowywać Rosja (…) my Polacy znamy zupełnie inną historię i mamy obowiązek o niej zaświadczać i głośno mówić „. Podczas tej uroczystości odczytano apel poległych, odegrano hymn sybiraków oraz złożono kwiaty.

W tym roku po raz pierwszy oficjalnie obchodzono Światowy Dzień Sybiraka.

fot. R.Porada ( UM )