Tajemnicze obwieszczenie na ulicach Przemyśla

18 marca 2019

W nocy z soboty na niedzielę na elewacjach kilku przemyskich kamienic zawisły intrygujące plakaty w  formie zbliżonej graficznie do niemieckich obwieszczeń z czasów okupacji. Na plakatach widać gwiazdę Dawida, prostą czcionkę tekstu i obco brzmiące słowo JUST.

Kto może stać za rozlepianiem dziwnych plakatów w Przemyślu? Z naszego rozpoznania internetowego wynika, iż akcja to najprawdopodobniej dzieło Obozu Narodowo-Radykalnego – organizacji o delegalizację której wnioskują główne partie polityczne w Polsce.

JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today) to inaczej ustawa 447,  która została podpisana przez amerykańskiego prezydenta  Donalda Trumpa w maju 2018 roku. Daje ona Departamentowi Stanu USA prawo do wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu na całym świecie, w tym również zakłada udzielanie pomocy w odzyskiwaniu przez nie majątków należących do obywateli polskich pochodzenia żydowskiego na terenie dawnej II Rzeczpospolitej.

Ustawa 447, według środowisk związanych z ofiarami Holocaustu, ma charakter symboliczny i jest konsekwencją tzw. Deklaracji Terezińskiej podpisanej w 2009 przez 46 krajów, w tym Polskę. Z kolei większość uczestników polskiej sceny politycznej- od Jana Śpiewaka, przez Leszka Millera aż do prawicy- uważa, że ustawa 447 ma prowadzić do wydania pozostawionego po II wojnie światowej majątku obywateli polskich żydowskiego pochodzenia międzynarodowym organizacjom żydowskim. W Polsce podnosi się fakt, że nie ma prawnego związku między majątkami polskich obywateli żydowskiego pochodzenia  zaginionych podczas Holokaustu a organizacjami żydowskimi, w związku czym ich roszczenia są całkowicie nieuzasadnione.