Przemyśl na zdjęciach Piotra Michalskiego. Zapraszamy na wystawę autora do Zamku Kazimierzowskiego

11 czerwca 2017

W ramach Dni Zamku Kazimierzowskiego, w sobotę 10 czerwca, w Galerii Zamek otwarta została wystawa Piotra Michalskiego „Przemyśl w kałużowym zwierciadle”. Zaprezentowane fotografie przedstawiają przemyskie budynki i budowle, które znamy doskonale lecz tym razem widziane nieco z innej perspektywy.

Wystawa niecodzienna, nietuzinkowa ponieważ prezentujemy fotografie pana Piotra Michalskiego. Sama wystawa jest już tak interesująca jak jej temat. – mówiła Renata Nowakowska dyrektor Centrum Kultury i Nauki ZAMEK.

O zdjęciach autora wystawy podczas jej otwarcia mówił także radny Tomasz Kuźmiek przewodniczący Komisji Kultury RM w Przemyślu – Piotr jest taki jakie są jego zdjęcia, które pokazują człowieka niesamowicie wrażliwego, czułego na piękno, dostrzegającego detale, których my na co dzień często nie dostrzegamy. To wspaniałe, że mamy takiego Przemyślanina, który potrafi to uwiecznić, pokazać nam w jak pięknym mieście żyjemy.
Od 24 lat jestem przewodnikiem po Przemyślu i dokładnie wiem, w którym miejscu jaki budynek znajduje się i co na nim jest. Trzeba tylko tam pójść i zaczekać aż zrobią się kałuże. Nie robię zdjęć artystycznych, zdjęcie kałuży, to zapis chwili, którą w danym momencie dostało się. Ta sama kałuża za kilka minut będzie zupełnie inaczej wyglądała więc nie da się powtórzyć ujęcia. Ta wystawa powstawała w ciągu 3 lat i podzielona jest na 2 bloki, blok obiektów świeckich i blok obiektów sakralnych. Co do obiektów sakralnych, to Przemyśl był, jest i będzie miastem wielokulturowym. Mamy tutaj 3 kultury, ale tak na prawdę zrobić zdjęcia możemy tylko dwóm, chociaż udało mi się i jest również zdjęcie tej trzeciej, czyli kultury żydowskiej. Nie da się zrobić więcej zdjęć tej ostatniej kultury ponieważ te budynki nie wyglądają jak żydowskie, mają zbitą elewację, zniszczone okna. Blok świecki też podzielony jest na dwie części: Zasanie i Stare Miasto. – mówił autor wystawy Piotr Michalski.

Wystawę zorganizowano w ramach święta Zamku Kazimierzowskiego. Dni Zamku w tym roku przebiegają w zupełnie nowej odsłonie, w innej formule, nie ma walk rycerskich, nie ma kiermaszu, nie ma imprezy plenerowej, ale za to są muzy. Zamek Kazimierzowski co podkreśliła R.Nowakowska, to instytucja nie tylko turystyczna, nie tylko obiekt historyczny, ale przede wszystkim instytucja kultury, która przez cały rok prezentuje różne dziedziny i kierunki sztuki.