31 mln sztuk papierosów przechwyciła w tym roku podkarpacka Służba Celna

15 listopada 2016

Od początku tego roku podkarpacka Służba Celna przechwyciła ponad 31 mln sztuk papierosów. Nielegalny towar zarekwirowano podczas kontroli celnej na przejściach granicznych, a także podczas działań m.in. na bazarach, targowiskach czy drogach.

Od początku tego roku, funkcjonariusze Służby Celnej w woj. podkarpackim zapobiegli wprowadzeniu do nielegalnego obrotu ponad 31 mln szt. papierosów produkcji zagranicznej, bez polskich znaków akcyzy. Prawie 300 tys. szt. papierosów przechwycono podczas kontroli bazarów i targowisk.

Efekty kontroli towarów akcyzowych to także 6,6 tys. litrów alkoholu, w tym 2,2 tys. litrów zarekwirowanych na bazarach oraz 2,8 tony tytoniu w postaci krajanki i suszu tytoniowego.

Wszystkie zarekwirowane towary trafiły do magazynów depozytowych Służby Celnej, która w związku z ich ujawnieniem wszczęła 17 tys. spraw karnych skarbowych oraz nałożyła ponad 4 tys. mandatów na łączną kwotę 1,5 mln złotych.

W 284 przypadkach sprawcy poddali się dobrowolnej odpowiedzialności karnej i wpłacili prawie milion złotych na poczet grożących im kar.

Zatrzymując nielegalny towar, funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu, z tyt. akcyzy zapobiegli stratom Skarbu Państwa na kwotę 27,5 mln złotych.