Przemyskie I Liceum ma pierwsze na Podkarpaciu szkolne kino. Dziś otwarcie

15 maja 2014

W dniu dzisiejszym (15.05), w I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu otworzono Pracownię Filmoteki Szkolnej. To pierwsza tego typu sala w całym województwie podkarpackim.

Koordynatorem projektu jest polonistka z I LO Ewa Musiał. To właśnie dzięki jej zaangażowaniu i współpracy z Polskim Instytutem Filmowym udało się stworzyć pracownię filmową wyposażoną w profesjonalny sprzęt.

Z tej okazji w spotkaniu otwierającym pracownię filmową, prowadzonym przez Annę Sienkiewicz-Rogowską z Polskiego Instytutu filmową udział wzięli: prezydent Robert Choma, Ewa Musiał, dyr I LO Tomasz Dziumak, filmoznawca Artur Majer, reżyser Marek Stachurski, nauczyciele i dyrektorzy z przemyskich szkół ponadgimnazjalnych, zaproszeni goście.

Prezydent Robert Choma podziękował i pogratulował przedsięwzięcia, które powinno się propagować wśród szkół.

To co zaoferował Instytut Filmowy jest bardzo cenne, jednocześnie jest to zwieńczenie istniejącej już w tej szkole edukacji filmowej co podkreślił dyr Tomasz Dziumak.

Absolwent Słowaka reżyser Marek Stachurski mówił o filmie jako formie rozmowy z drugim człowiekiem, poprzez którą można wyrazić to co nas boli, co porusza.

Największe uznanie należy się niewątpliwie nauczycielce Ewie Musiał, która umożliwia młodzieży na bliższe obcowanie z filmem, który powinien być postrzegany jako sztuka, co jest jej marzeniem. Polonistka prowadzi w szkole warsztaty, organizuje seanse filmowe, a otworzona pracownia jest momentem kulminacyjnym w tej działalności, która trwa przy współpracy z Instytutu Filmowego od 2009 r.

Akcja prowadzona przez Polski Instytut Filmowy ma celu wprowadzenie elementów edukacji filmowej do programów nauczania co pomoże uczestniczyć w kulturze. Program został tak przygotowany by mogli z niego skorzystać nauczyciele nie mający doświadczenia w tym kierunku. Dzięki stronie Filmoteki Szkolnej do wykorzystania w tworzeniu lekcji jest obecnie ponad sto filmów, zarówno fabularnych, dokumentalnych jak i animowanych.

Zaplanowano, że do końca roku Pracownie Filmoteki Szkolnej powstaną we wszystkich województwach.

Inwestycja w przemyskim liceum nie byłaby możliwa gdyby nie poparcie pomysłu przez prezydenta Roberta Chomę oraz wsparcie finansowe przemyskiego Urzędu Miasta. Swoimi środkami wspomógł ten cel również ks. Stanisław Ożóg oraz prezes firmy „Kazar” Artur Kazienko.

Anna Fortuna

fot. Piotr Gdula