Powrót do PRL? Nie, to Przemyska Rewolucja Literacka [Galeria zdjęć]

06/09/2018
1158 Views

Za górami, za lasami, w małym, pięknym mieście tuż przy granicy od jakiegoś czasu trochę zapomniano, że lubimy czytać, że dzieci chętnie słuchają bajek i pozwalają odpocząć oczom od wszędobylskich smartfonów, tabletów, że zasłuchane w opowieści potrafią stworzyć małe dzieła plastyczne, że chętnie poznają nowe techniki twórcze.

Zapomniano też trochę o nas – dorosłych – że sami piszemy często do szuflady, dając wyraz emocjom, opisując otaczającą rzeczywistość, że kochamy fantastykę, która pozwala oderwać się od szarego świata, że szukamy nowej przestrzeni dźwięków, która pobudzają do kreatywnego działania.

Aż tu nagle ogłoszona została 1 Przemyska Rewolucja Literacka, która wypełniła w 100% tę lukę. Prywatna inicjatywa Ani Szydełko – właścicielki małej księgarni przy ul. Asnyka – sprawiła, że od 23 do 26 sierpnia Przemyśl żył literaturą w różnych jej wymiarach. Była gra uliczna, która poruszyła prawie całe miasto, były spotkania z autorami, spektakl teatralny, koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych m.in. z sitodruku, kaligrafii, ceramiki. Uczestnicy mieli jedyną w swoim rodzaju możliwość rozmowy z Katarzyną Bondą, Maćkiem Jakubskim, Wojciechem Kassem, Przemysławem Wechterowiczem. Ożyły również podcienia, na których zorganizowano spektakl teatralny i koncerty.

Organizatorom należą się wielkie brawa za pomysł i tak potrzebne przebudzenie w naszym mieście. Zasłuchane i uśmiechnięte buzie dzieci, młodzież i dorośli licznie przybyli na warsztaty, spotkania i koncerty to dowód na sukces 1 Przemyskiej Rewolucji Literackiej. Z niecierpliwością czekamy na 2 edycję festiwalu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

AZ

Inne wiadomości

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.
Wiadomości
624 views
Wiadomości
624 views

Internet nie wybacza. Burza po wpisie marszałka Ortyla.

adm - 16/02/2019

Jednym z ulubionych tematów internautów w Polsce są  tzw. „wrzutki” zdjęć jedzenia w publicznych szpitalach. Na podobny pomysł wpadł Dariusz…

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników
Wiadomości
578 views
Wiadomości
578 views

Niedopuszczalny stan czystości miejskich chodników

adm - 16/02/2019

Otrzymaliśmy sygnał wraz ze zdjęciami od czytelnika dotyczący czystości chodników w ścisłym centrum miasta. Zdjęcia zostały wykonane w ostatnią niedzielę.…

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.
Wiadomości
1377 views
Wiadomości
1377 views

Harrison Ford też tak zaczynał. Zostań statystą.

adm - 15/02/2019

W Przemyślu odbędzie się casting na statystów do filmu „Ziuk. Młody Piłsudski’’, który jest realizowany przez telewizję publiczną. Producenci poszukują…