Powrót do PRL? Nie, to Przemyska Rewolucja Literacka [Galeria zdjęć]

6 września 2018

Za górami, za lasami, w małym, pięknym mieście tuż przy granicy od jakiegoś czasu trochę zapomniano, że lubimy czytać, że dzieci chętnie słuchają bajek i pozwalają odpocząć oczom od wszędobylskich smartfonów, tabletów, że zasłuchane w opowieści potrafią stworzyć małe dzieła plastyczne, że chętnie poznają nowe techniki twórcze.

Zapomniano też trochę o nas – dorosłych – że sami piszemy często do szuflady, dając wyraz emocjom, opisując otaczającą rzeczywistość, że kochamy fantastykę, która pozwala oderwać się od szarego świata, że szukamy nowej przestrzeni dźwięków, która pobudzają do kreatywnego działania.

Aż tu nagle ogłoszona została 1 Przemyska Rewolucja Literacka, która wypełniła w 100% tę lukę. Prywatna inicjatywa Ani Szydełko – właścicielki małej księgarni przy ul. Asnyka – sprawiła, że od 23 do 26 sierpnia Przemyśl żył literaturą w różnych jej wymiarach. Była gra uliczna, która poruszyła prawie całe miasto, były spotkania z autorami, spektakl teatralny, koncerty, warsztaty dla dzieci i dorosłych m.in. z sitodruku, kaligrafii, ceramiki. Uczestnicy mieli jedyną w swoim rodzaju możliwość rozmowy z Katarzyną Bondą, Maćkiem Jakubskim, Wojciechem Kassem, Przemysławem Wechterowiczem. Ożyły również podcienia, na których zorganizowano spektakl teatralny i koncerty.

Organizatorom należą się wielkie brawa za pomysł i tak potrzebne przebudzenie w naszym mieście. Zasłuchane i uśmiechnięte buzie dzieci, młodzież i dorośli licznie przybyli na warsztaty, spotkania i koncerty to dowód na sukces 1 Przemyskiej Rewolucji Literackiej. Z niecierpliwością czekamy na 2 edycję festiwalu.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

AZ

no images were found