Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu bogatsze o nowe kolekcje

11 lutego 2015
Około pięćdziesiąt XIX wiecznych ozdobnych fajek, oraz prawie trzy tysięcy dzwonków trafiło do przemyskiego Muzeum Dzwonów i Fajek.
Kolekcja fajek składa się z 44 egzemplarzy. Są wykonane  z minerału zwanego sepiolitem, każda posiada charakterystyczne dla siebie finezyjne żłobienia i kształty. Do muzeum trafiła także fajka, będąca niegdyś własności powstańca styczniowego, z wygrawerowaną datą 1863 oraz orłem w koronie.
Do muzeum trafiła także kolekcja trzech tysięcy dzwonków pamiątkowych. Ich darczyńcą jest Polak zamieszkały w Londynie pan Jan Krasnodębski.
Muzeum Dzwonów i Fajek  jest jedyną taką placówką w Polsce. Dlatego jest jedną z największych atrakcji turystycznych w naszym mieście. w roku 2014 odwiedziło ją kilkanaście tysięcy ludzi. Muzeum posiada ponad 700 fajek z całej Europy, w tym także pochodzące z czasów I Wojny Światowej, kiedy w Przemyślu broniło się 100 tysięcy żołnierzy austriackich, czeskich, polskich i węgierskich.  W muzeum zobaczymy też około 100 dzwonów w tym dzwon gdański z 1625 roku.