Komitet wyborczy prezydenta Przemyśla zmienia swoją nazwę

23 września 2014

Ostatnie tygodnie dla kandydującego na czwartą kadencję prezydenta Roberta Chomy to niespokojne czasy.  Kampanie wyborcza w Przemyślu nastąpiła wyjątkowo wcześnie. Odpowiedzialne są za to dwa środowiska polityczne. Grupę popierającą obecnego radnego Rafała Oleszka na prezydenta Przemyśla oraz przemyskie koło Kongresu Nowej Prawicy. I właśnie działacze Nowej Prawicy ogłosili na swoim facebookowym profilu swój sukces. Pod wpływem ich zarzutów, komitet wyborczy Roberta Chomy zmienił swoją nazwę.

W piątek przedstawiciele Kongresu Nowej Prawicy w Przemyślu Błażej Wilk i Maciej Dębicki zorganizowali konferencję, na której powiadomili o złożeniu do Państwowej Komisji Wyborczej pisma odnośnie naruszającej prawo nazwy prezydenckiego komitetu. Według Wilka rejestracja tego komitetu narusza kodeks wyborczy, albowiem prawo zabrania rejestracji komitetów wyborczych wyborców pod nazwą zarejestrowanych w sądzie stowarzyszeń.  W tym przypadku wniosek o rejestrację Komitetu Wyborcze Wyborców Roberta Chomy „Regia Civitas i Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu” korzystał z nazw dwóch zarejestrowanych w rejestrach sądowych  stowarzyszeń.

Po konferencji Nowej Prawicy nastąpił nagły zwrot akcji. Okazało się że procedura rejestracyjna nie została jeszcze zakończona i wciąż istnieje możliwość dokonywania zmian (żadnych zmian dotyczących nazwy nie można dokonywać po oświadczeniu PKW o zarejestrowaniu komitetu). W niedzielę dowiedzieliśmy się, że prezydencji komitet nie będzie zawierał nazw stowarzyszeń. Jego oficjalny szyld ma brzmieć Komitet Wyborczy Wyborców Roberta Chomy Porozumienie dla Przemyśla.

Czy pozbawiony tarczy w postaci logo „Regia Civitas” Robert Choma to kandydat dla swych rywali osłabiony?  W rozmowie z Portalem Przemyskim prezes Stowarzyszenia Regia Civitas Tomasz Kuźmiek mówi – Myślę że KWW Roberta Chomy jest na tyle czytelnym określeniem, że wszyscy ci, którzy chcą świadomie uczestniczyć w życiu politycznym naszego miasta, będą doskonale wiedzieli, że tak naprawdę jest to kandydat tych stowarzyszeń.

Piotr Gdula