Przemyski sukces ma mieć skalę europejską. Foto galeria.

4 marca 2014

Nie całe dwa miesiące temu, bo początkiem stycznia symbolicznym opłatkiem wielokulturowym zakończyła się epoka Galicyjskich Salonów Sukcesów. Jednakże, mimo że czasy trudne i ogólna sytuacja nie nastraja do optymizmu, kilkuletni cykl imprez z sukcesem w nazwie, nie może przecież przepaść i zniknąć bez śladu. Oto 1 marca w sali balowej restauracji Marko miało miejsce otwarcie I Europejskiego Salonu Sukcesu.

Europejskość salonu nie zawarła się tylko w nazwie. – Salony już dawno przestały się ograniczać tematycznie do terytorium dawnej Galicji – mówi organizator imprezy i prezes Przemyskiego Konwentu Społeczno Gospodarczego Jan Piszak. Wedle słów prezesa salony zawsze łączyły ludzi ponad granicami państw i szukały tego co wspólne. – Wszystkie edycje były organizowane wraz z naszymi ukraińskimi partnerami z Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej. Teraz, kiedy Ukraińcy w tak tragicznych okolicznościach dobitnie wskazują, że są nierozerwalną częścią Europy, ma to dodatkowy symbol – dodaje prezes.
Nie zmieniła się konwencja. I Europejski Salon Sukcesu tradycyjnie podzielony był na dwie części.

Część oficjalna rozpoczęła się od zaprezentowania składu Kapituły Salonu w składzie; Maria Tucka ze Związku Ukraińców w Polsce, Ryszard Miłoszewski z Przemyskiej Kongregacji Kupieckiej, Roman Stępka z Regionalnej Izby Gospodarczej oraz przedstawiciele Lwowskiej Kongregacji Kupieckiej Oleg Dziama i Zenon Gren, który wygłosił krótkie podziękowanie za solidarność Polaków z narodem ukraińskim.

Głównymi punktami pierwszej części były wywiady z zaproszonymi gośćmi. Pan Robert Kożuchowski prezes zarządu firmy Inter-Broker z Torunia, opowiadał o karierze i sukcesie na rynku brokerów ubezpieczeniowych i asekuracji. Drugim gościem był Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Przepytywany przez Jana Miszczaka opowiadał, że jest już trzecim ministrem w rodzinie, o mały włos nie został Ministrem Zdrowia, a jego rodzina wywodzi się z niedalekiej Kańczugi. Rozmowy z gośćmi odbywały się w muzycznej oprawie serbskiego wokalisty estradowego Saszy Popaza oraz tanecznej. Zwłaszcza ta ostatnia wywołała sporo emocji. Wystąpiła, bowiem Rosyjska Rewia Taneczna.

Następnym punktem pierwszej, oficjalnej części salonu było podsumowanie prowadzonego przez Przemyski Konwent Społeczno Gospodarczy programu Akademia Młodej Przedsiębiorczości Społecznej. Projekt miał na celu odkrycie i wyróżnienie najbardziej aktywnych i kreatywnych, młodych działaczy społecznych. Po krótkim przemówieniu koordynatora projektu Andrzeja Kukurby, nastąpiło wręczenie wyróżnień pięciu najlepszym młodym społecznikom. Wyróżnienia wręczali minister Władysław Kosiniak – Kamysz, wiceprezydent Przemyśla Wojciech Błachowicz oraz starosta przemyski Jan Pączek. Tytuł „Młodego Lidera Przemyśla” otrzymał Remigiusz Maciupa, który jest współtwórcą Wioski Fantasy w Kuńkowcach. Wyróżnieni zostali Tomasz Wiech, Piotr Wolak, Ewa Jasińska oraz Arkadiusz Południak.

Następnie, również zgodnie z wypracowaną konwencją nastąpił bal, tym razem maskowy.